W klasie piątej rozpoczął się kolejny dział: ułamki zwykłe. Miłym i smacznym przerywnikiem była pizza.
3 pizze - każda podzielona na 8 kawałków, każdy kawałek pyszny.
Próbowałyśmy wykonywać działania na ułamkach. Porównywać, dodawać, odejmować...
Niestety kawałki szybko znikały...
Za pizzę dziękujemy serdecznie Pani Babci naszej Emilki S.
Tydzień promocji zdrowego odżywiania się już za nami. Akcja rozpoczęła się od udziału uczniów w pomiarze masy, wysokości ciała oraz ciśnienia. Kolejnym punktem było przygotowanie przez klasę III filmu promującego zdrowy styl życia oraz szczepienie się. Nie mogło również zabraknąć smacznego śniadania, które zostało przygotowane przez wszystkie klasy 8 listopada. W klasie ósmej akcja przebiegła pod hasłem „Kosz pełen zdrowia”. Uczniowie klas młodszych zadbali o pyszne kanapki, a w klasie szóstej pojawiło się również sushi. Edukacja prozdrowotna jest stałym elementem działań wychowawczo-profilaktycznych w naszej szkole.
Z okazji święta narodowego Samorząd Uczniowski przygotował Akademię. Cała szkoła przystąpiła także do ogólnopolskiej akcji Śpiewania hymnu narodowego o godz. 11.11.
Z okazji święta składamy życzenia naszej Ojczyźnie:
Moja kochana Ojczyzno życzymy Ci,
żebyś była kochana i szanowana przez wszystkich swoich
mieszkańców.
Życzymy Ci także, aby każdy Polak znał swoją historię,
Abyś była zadbana i przybrana zielenią.
A każdy papierek, który spadnie na ziemię, był podniesiony.
Aby wszyscy ludzie się kochali, śmiali i byli szczęśliwi.
I żeby wszyscy mówili:
„Jaka ta Polska piękna – cieszę się, że tu mieszkam!
Informujemy, że nauczanie w klasach II i IV od 8.11.2021 r. do 12.11.2021 r. będzie odbywało się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, czyli zdalnie.
W Szkole Podstawowej im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w Sadowie będzie ono zorganizowane wg. poniższych zasad:
ZASADY PRACY KLAS II i IV W OKRESIE NAUCZANIA ZDALNEGO
1. Zdalne nauczanie prowadzone jest za pomocą platformy Gmail Classroom.
2. Rodzice (rozumiani dalej także jako opiekunowie prawni) informowani są o osiąganych postępach i ocenach ucznia w trakcie nauczania zdalnego poprzez dziennik elektroniczny.
3. Ocenianie postępów ucznia odbywa się zgodnie z przyjętymi w szkole zasadami statutowymi.
4. Frekwencja na zajęciach w czasie zdalnego nauczania odnotowywana jest na takich samych zasadach jak w czasie zajęć stacjonarnych przy uwzględnieniu zasad wskazanych w pkt 5 – 8 niżej.
5. Obecność ucznia na zajęciach może być sprawdzana w trakcie trwania zajęć.
6. Obecność na zajęciach prowadzonych za pośrednictwem platformy internetowej uczeń potwierdza po zalogowaniu się na taką platformę niezwłocznie po rozpoczęciu zajęć w formie ustnej lub pisemnej (wiadomość na ogólnodostępnym komunikatorze prowadzonej lekcji).
7. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów z uczestniczeniem w zajęciach, w szczególności z dostępnością łącza internetowego lub problemów z zalogowaniem się na zajęcia online, uczeń lub rodzic powinien w najbliższym możliwym terminie powiadomić o zaistniałej sytuacji sekretariat szkoły drogą telefoniczną lub wychowawcę albo nauczyciela prowadzącego zajęcia za pośrednictwem dziennika elektronicznego.
8. Nieobecność na zajęciach usprawiedliwiana jest przez rodzica ucznia poprzez wiadomość do wychowawcy za pośrednictwem dziennika elektronicznego w terminie do 7 dni od powstania nieobecności.
9. W lekcji prowadzonej online może brać udział jedynie uczeń. Uczniowie używają własnego imienia i nazwiska.
10. Nagrywać i przechowywać materiały z zajęć na ustalonych nośnikach mogą jedynie nauczyciele.
11. Zabrania się upublicznienia prowadzonych zajęć, w szczególności zabrania się nagrywania, fotografowania, tworzenia printscreenów.
12. Godzina lekcyjna zajęć edukacyjnych prowadzonych przez nauczyciela z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zajęć trwa 45 minut. W uzasadnionych przypadkach dyrektor może dopuścić prowadzenie tych zajęć w czasie nie krótszym niż 30 minut i nie dłuższym niż 60 minut. W przypadku zajęć prowadzonych w formie online (tj. w sposób umożliwiający bezpośrednią interakcję między uczniami a nauczycielem prowadzącym zajęcia) przyjmuje się, iż w okresie pierwszych 30 minut zajęcia prowadzone są w formie ogólnoklasowej, a kolejne 15 minut zajęć służy prowadzeniu indywidualnych konsultacji uczniów z nauczycielami.
13. Nauczyciel prowadzi zajęcia zgodnie z przyjętym w szkole planem i w godzinach w nim określonych poprzez łączenie przemienne kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia, przy czym ustala się, że minimalna ilość zajęć prowadzonych online wynosi:
a) zajęcia z przedmiotów, które, zgodnie z ramowymi planami nauczania realizowane są w ilości 1 lub 2 godzin tygodniowo:
– 1 lekcja na tydzień,
b) zajęcia z przedmiotów, które, zgodnie z ramowymi planami nauczania realizowane są w ilości 3 godzin tygodniowo – 2 lekcje na tydzień,
c)zajęcia z przedmiotów, które, zgodnie z ramowymi planami nauczania realizowane są w ilości 4 lub 5 godzin tygodniowo – 3 lekcje na tydzień.
14. Zajęcia prowadzone bez użycia monitorów ekranowych przeprowadzane są w godzinach zgodnych z planem zajęć w wymiarze określonym w pkt 12 w formie wybranej przez nauczyciela, przy czym wymagane jest potwierdzenie przez uczniów obecności na zajęciach przez zalogowanie się na zajęcia w momencie ich rozpoczęcia.
15. W okresie objęcia ucznia trybem zdalnym zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, rozwijające, zajęcia rewalidacyjne, korekcyjno-kompensacyjne oraz zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego realizowane są zgodnie z planem zajęć, w tym w godzinach nim określonych.
16. Zmiana terminu przeprowadzenia zajęć, o których mowa w pkt 15 wyżej jest możliwa na prośbę rodzica, za zgodą dyrektora szkoły.
17. W okresie objęcia ucznia trybem zdalnym zajęcia z logopedą prowadzone są online zgodnie z przyjętym w szkole planem lekcji i w godzinach w nim określonych. Ewentualne zmiany w formie prowadzenia zajęć mogą być wprowadzone po akceptacji dyrektora szkoły.
18. Dziennik elektroniczny stanowi podstawowy sposób komunikowania się pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami. Ponadto uczniowie i rodzice mają możliwość konsultacji z nauczycielem prowadzącym zajęcia lub wychowawcą danego oddziału w innej formie ustalonej przez nauczyciela (wychowawcę) w godzinach 7:30 – 15:30 w dni nauki szkolnej od poniedziałku do piątku.
19. Ogólne zasady bezpiecznego uczestnictwa w zajęciach w odniesieniu do ustalonych technologii informacyjno-komunikacyjnych zawarte są w Regulaminie Pracy Zdalnej na stronie internetowej szkoły w zakładce Dokumentacja Szkolna.
Ślubowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia, dlatego uroczystość ta ma podniosły, a zarazem radosny charakter. W środę 3 listopada 2021 r. uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, taneczne i wokalne, a następnie rozwiązali przygotowane zagadki. To był egzamin, który zdali na szóstkę. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania oraz pasowanie na uczniów, którego dokonał dyrektor szkoły Karol Sobala. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów naszej szkoły. Na zakończenie uroczystości życzenia i prezenty przekazali przybyli goście: Wójt Gminy Koszęcin Zbigniew Seniów oraz Rodzice pierwszoklasistów. Wszyscy uczniowie otrzymali również pamiątkowe dyplomy i prezenty przygotowane przez przedszkolaków. Dodatkową niespodzianką były odwiedziny Minionka. Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy.
Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "Ja w świecie zawodów", którego celem jest stwarzanie dzieciom możliwości do odkrywania swoich predyspozycji i zainteresowań. Dodatkowo jego koncepcja zakłada doskonalenie umiejętności uczniów w poznawaniu różnych źródeł informacji możliwości korzystania z nich, w tym wyszukiwania i selekcjonowania informacji oraz wspomaganie kompetencji kluczowych ze szczególnym uwzględnieniem kompetencji społecznych. Co miesiąc uczniowie klasy pierwszej realizują zadania wskazane przez organizatorów projektu. W październiku dzieci stworzyły klasową mapę zainteresowań oraz słoiki- „Coś pozytywnego o mnie”.
Czas i przemijanie to pojęcia wpisane silnie w ludzką egzystencję.
Nawet jeżeli nie myślimy o nich zbyt często (a z reguły tak właśnie jest),
dotyczą każdego z nas, w dodatku już od chwili naszych narodzin.
Warto – dla własnego dobra, starać się jak najefektywniej wykorzystywać dany nam przez los czas.
Wtedy naprawdę poczujemy, że żyjemy! :)
Zmiana czasu z letniego na zimowy już nastąpiła,
szkolny konkurs na zegar o charakterze matematycznym już zakończony.
Wpłynęło 13 fantastycznych dzieł!
Trudny wybór dla KOMISJI KONKURSOWEJ.
Głosowanie ogólnoszkole trwa do piątku tj. 05.11.2021r. godz. 20:00.
To WY zadecydujecie o finalistach tego konkursu!
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
Głos należy oddać odpowiadając na @ poprzez dziennik elektroniczny wpisując nr zegara
zgodnie z załączonymi powyżej zdjęciami.
Serdecznie zachęcam uczniów do udziału w ogólnopolskim konkursie matematycznym
„MATEMATYKA I PIENIĄDZE 2021”
organizowanym przez młodzież z Akademii Młodzieżowej działającej w ramach
Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo.
Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów w wieku 13-19 lat.
Celem konkursu jest wzrost wiedzy matematycznej i ekonomicznej wśród uczniów, propagowanie innowacyjnych metod edukacyjnych oraz zmiana nastawienia do nauki ekonomii i przedsiębiorczości.
• Konkurs polega na rozwiązaniu 9 zagadek matematycznych zawartych w krótkich filmach nagranych przez młodzież z Akademii Młodzieżowej.
• Filmy będą publikowane na funpage’u Akademii Młodzieżowej na Facebooku oraz na kanale Telewizji Akademii Młodzieżowej na YouTube codziennie. Pierwszy z nich pojawi się 8 listopada 2021 r. o godz. 20.00.,ostatni 16 listopada 2021 r. o godz. 20.00.
• Wygrywa ten, kto w najkrótszym czasie dobrze rozwiąże wszystkie zagadki filmowe.
• Do wygrania są 3 nagrody w postaci kart podarunkowych do wykorzystania na materiały edukacyjne w sklepach sieci Empik.
1 nagroda o wartości 700 zł
2 nagroda o wartości 500 zł
3 nagroda o wartości 300 zł
Więcej szczegółów na stronie internetowej:
Dzisiaj uczniowie klasy II zbudowali swój własny sześcian (kostkę do gry), nauczycli się rysować szkielet sześcianu - klasycznego a także w wersji minecraft Złożyli z patyczków szkielety kwadratów w wersji 3D.
Samorząd Uczniowski i klasa VIII przyłączyli się do akcji MENiS: "Szkoła Pamięta". Z okazji święta Niepodległości realizujemy projekt: "Pamięć o żołnierzach". Opiekujemy się grobem żołnirzy poległych w obronie Ojczyzny, porządkujemy go, dbamy by zawsze paliły się znicze. Złożyliśmy także biało-czerwoną wiązankę kwiatów. Społeczność szkolna pielęgnuje pamięć o bohaterach naszego regionu.
Samorząd Uczniowski i klasa VIII
12 października w naszej szkole odbył się konkurs czytelniczy, w którym wzięli udział uczniowie z klasy V i VII. Celem konkursu było propagowanie autorów literatury polskiej, zachęcenie i mobilizowanie dzieci do regularnego czytania oraz doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem. Pytania dotyczyły znajomości omòwionej noweli.
W klasie V była to "Katarynka" Bolesława Prusa a w klasie VII "Latarnik" Henryka Sienkiewicza. Pytania były bardzo szczegółowe, ale niektórzy uczniowie poradzili sobie z nimi bez trudu.
W klasie V:
I miejsce zajęła Emilia Styczyrz
II miejsce zajęły: Ewa Jarząbek i Małgorzata Janas
III miejsce zajęła Wiktoria Adamek.
W klasie VII:
I miejsce zajęli: Hanna Matlik i Aleksander Fijał
II miejsce zajęły: Agata Rogocz, Natalia Jankowiak i Nikola Neliszer
III miejsce zajęli: Dominika Szczygioł, Emilia Gajda i Jakub Kandzia.
Najlepsi uczniowie otrzymali dyplomy, celujące i bardzo dobre oceny z języka polskiego oraz mały upominek. Wszyscy uczestnicy otrzymali punkty dodatkowe z zachowania. GRATULUJEMY NAJLEPSZYM
Z okazji obchodzonego w październiku Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie naszej szkoły przystąpili do konkursu na "Najpiękniejszą zakładkę do książki". Konkurs ten ma na celu rozbudzanie twórczej inwencji i kreatywności, wzmacnianie wiary we własne możliwości oraz rozwijanie indywidualnych zdolności plastycznych. W konkursie wzięło udział wielu uczniów. Prace zostały podzielone na dwie kategorie wiekowe: klasy I - III i klasy IV - VIII oraz ocenione pod względem pomysłowości, walorów artystycznych, wykorzystywania różnorodnych technik plastycznych.
W klasach I - III :
I miejsce zajęła Dominika Pach z klasy drugiej
II miejsce zajęła Maria Kaczmarzyk z klasy pierwszej
III miejsce zajęły Paulina Pach i Paulina Pietrzak z klasy trzeciej.
Wyróżnienie otrzymali:
Laura Gajda i Kacper Goniwiecha z pierwszej klasy,
Zofia Minkina i Zuzanna Raj z drugiej klasy,
Dominik Tkacz i Oskar Sowa z trzeciej klasy.
W klasach IV - VIII :
I miejsce zajął Aleksander Fijał z klasy siòdmej,
II miejsce zajęła Zofia Pawełczyk z klasy piątej
III miejsce zajęła Anna Imach z klasy czwartej.
Wyróżnienie otrzymali:
Emilia Styczyrz i Wiktoria Adamek z klasy piątej oraz Hanna Matlik i Emilia Gajda z klasy siòdmej.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe a pozostali uczestnicy drobny upominek.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie. GRATULUJEMY i ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW.
Konkurs fotograficzny MATEMATYKA W OBIEKTYWIE jest częścią międzynarodowego projektu naukowo-dydaktycznego MATHEMATICS IN FOCUS. Pierwsza edycja odbyła się w roku 2010. Organizatorem przedsięwzięcia jest Uniwersytet Szczeciński i Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Pomysłodawcą i kierownikiem projektu jest dr hab. Małgorzata Makiewicz, prof. US. Projekt obejmuje: konkurs fotograficzny, badania naukowe w obszarach dydaktyki matematyki i komparatystyki mediów, publikacje poznawcze i dydaktyczne, konferencje, wystawy, wykłady otwarte oraz warsztaty dla uczniów i nauczycieli. 30 listopada 2019r. Międzynarodowy Projekt Matematyka w obiektywie uzyskał I miejsce w kategorii Uniwersytecki Projekt Naukowy w konkursie Laurów Uniwersyteckich organizowanym przez Forum Uniwersytetów Polskich.
Termin zgłoszenia do konkursu (rejestracji w systemie i przekazania plików upływa w dniu1listopada bieżącego roku).
„Jesteśmy różni- jesteśmy razem” pod tym hasłem od 04 do 10 października obchodziliśmy Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji. Jest to ogólnopolska akcja pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dysleksji, której celem jest przybliżenie uczniom i rodzicom problematyki dysleksji. W tym roku z tej okazji odbyły się dwa konkursy. Klasy I-III zaangażowały się w akcję „Obrazkowa ortografia”, która polegała na zaprojektowaniu w ciekawy sposób wyrazu z trudnością ortograficzną. Klasy II- VIII napisały dyktando na podstawie którego został wskazany Klasowy Mistrz Ortografii. Dodatkowo na zajęciach korekcyjno- kompensacyjnych powstały interesujące plakaty ortograficzne.
W konkursie plastycznym „OBRAZKOWA ORTOGRAFIA” nagrodę otrzymali:
Zuzanna Raj kl. II, Jagoda Konieczna kl. , Kacper Goniwiecha kl. I, Bartłomiej Kryś kl. III, Dominika Umlauf kl. III, Dominika Pach kl. II, Paulina Pietrzak kl. III, Zofia Minkina kl. II, Katarzyna Kirsch kl. I, Laura Gajda kl. I, Paulina Pach kl. III
Mistrz Ortografii kl. II Dominika Pach
Mistrz Ortografii kl. III Paulina Pach
Mistrz Ortografii kl. IV Olivier Umlauf
Mistrz Ortografii kl. V Emilia Styczyrz
Mistrz Ortografii kl. VI Filip Fraj
Mistrz Ortografii kl. VII Emilia Gajda, Jakub Kandzia, Roksana Lipińska, Nikola Neliszer, Aleksander Fijał
Mistrz Ortografii kl. VIII Lena Neliszer, Bartłomiej Kuciński, Natalia Ramsden, Sylwia Jankowiak, Nikola Wanot, Marek Osadnik, Jakub Przybyła
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
15 października uczniowie klasy pierwszej odwiedzili Teatr Lalek i Aktora w Opolu, w którym wzięli udział w przedstawieniu pt. „O mniejszych braciszkach Św. Franciszka”. Była to ciekawa, bajkowa i pełna humoru opowieść o przygodach Franciszka z Asyżu, który wędrował po świecie, a na swojej drodze spotykał ludzi i zwierzęta. Następnie uczniowie mieli okazję uczestniczyć w interesującej lekcji teatralnej, podczas której poznali rodzaje lalek scenicznych. Ostatnim punktem wycieczki była Papugarnia w Opolu, gdzie na uczniów czekały różne ich okazy. Wszystkie zachwycały swoimi pięknymi barwami. Ku zdziwieniu dzieci, papugi wcale się ich nie bały, nie uciekały, wręcz przeciwnie śmiało siadały na ich ramionach. Uczniowie byli zachwyceni i szczęśliwi, że mogli odwiedzić to niecodzienne miejsce.
13 października odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tym roku wyjątkowo został przygotowany przez naszego Pana Dyrektora. W swoim przemówieniu zaznaczył, że wszyscy, którzy szkołę tworzą: nauczyciele i pracownicy administracji i obsługi, rodzice oraz uczniowie mają wpływ na panującą w niej atmosferę. Podziękował wszystkim za zaangażowanie i ogromny wkład pracy na rzecz szkoły.
W dniu 30.09 klasa V wybrała się na wycieczkę do zabytkowych przestrzeni sztolni i dwóch kopalni węgla kamiennego - GUIDO i KRÒLOWA LUIZA. Są to miejsca, w których uczniowie poznali każdy aspekt górniczej pracy i mogli naprawdę dotknąć węgla. Poznali również gwarę śląską, historię tych obszarów, dowiedzieli się jak wygląda górnicze godło, kim jest hajer, dlaczego górnicy witają się słowami " Szczęść Boże", jakie postacie występują w śląskiej mitologii, kim była święta Barbara. Poznali niezwykłą opowieść o śląskiej ziemi i górnikach, dla których WONGIEL (węgiel) jest czarnym złotem a GRUBA (kopalnia) drugim domem. Uczniowie wraz z wychowawcą dziękują Pani EWELINIE i Panu MARKOWI (kierowcy) za wspaniałą opiekę i sprawny przebieg wycieczki.
Bije zegar godziny, my wtedy mawiamy:'Jak ten czas szybko mija!' – a to my mijamy.
Konkurs adresowany jest do wszystkich, którzy potrafią wykazać się pomysłowością.
Polega na wykonaniu ściennego zegara z działaniami matematycznymi do rozwiązania.
Technika – dowolna.
Termin – 28 październik.
Zegar matematyka pokazuje czas w oryginalny sposób. Każda godzina wyrażona jest za pomocą innej zagadki matematycznej.
Spraw sobie satysfakcję i rozwiąż każdą z nich! To świetny sposób na nudę oraz na to, by stać się mistrzem matematycznych łamigłówek!
Jabłko jest jednym z najpopularniejszych owoców w kraju i na świecie. To również symbol polskiego rolnictwa. Stanowi źródło niezbędnych witamin i błonnika pokarmowego, a dodatkowo jest doskonałą zdrową przekąską. 6 października uczniowie klasy pierwszej obchodzili Dzień Jabłka. Podczas zajęć dowiedzieli się jak ważne jest spożywanie warzyw i owoców każdego dnia. Poznali właściwości zdrowotne jabłka oraz samodzielnie przygotowali pyszne sałatki owocowe. To były bardzo ciekawe zajęcia, których celem było promowanie zdrowego stylu życia.
10 pażdziernika obchodzimy w Polsce Święto Drzewa. Jest to akcja sadzenia drzew odbywająca się w coraz większej liczbie krajów na świecie. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. Jak co roku z tej okazji uczniowie klasy pierwszej posadzili drzewo na podwórku szkolnym.