21.01.2022r. Biblioteka Szkolna zorganizowała dla uczniów klasy III Konkurs Czytelniczo - Plastyczny.
Tematem konkursu była znajomość poznanej książki "Dzieci z Bullerbyn".
Celem konkursu było: rozbudzenie zainteresowania twórczością Astrid Lindgren, sprawdzenie stopnia znajomości książki oraz kształtowanie umiejętności przekazywania przez uczniów zapamiętanych wiadomości.
Najpierw uczniowie rozwiązywali test składający się z 15 pytań, a następnie mieli namalować zapamiętaną scenę z przeczytanej książki.
W konkursie czytelniczym:
I miejsce zajął Mateusz Mańka
II miejsce zajął Bartosz Kupczak
III miejsce zajęli: Dawid Baron i Łukasz Pawełczyk
W konkursie plastycznym:
I miejsce zajęła Paulina Pach
II miejsce zajęła Dominika Umlauf
III miejsce zajął Szymon Kandzia
WYRÓŻNIENIE zdobyli: Marcin Kryściak, Łukasz Pawełczyk, Paulina Pietrzak oraz Oskar Sowa.
Zwycięzcy konkursów otrzymali dyplomy, nagrody książkowe oraz upominki.
Wszystkim bardzo dziękujemy za udział i GRATULUJEMY NAJLEPSZYM
Klasa I w roku szkolnym 2021/2022 przystąpiła do PROJEKTU "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK" zorganizowanego przez Instytut Książki.
Celem projektu jest popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci na terenie Polski.
W ramach PROJEKTU dzieciom wydane zostały tzw. Wyprawki Czytelnicze, składające się z: Karty Małego Czytelnika, naklejek, zakładki oraz książki wraz z broszurą dla rodziców.
Dzieci, które przystąpiły do projektu, za każdą wizytę w bibliotece kończącą się wypożyczeniem co najmniej 1 książki otrzymują naklejkę, którą wklejają do swojej Karty Małego Czytelnika. Po uzbieraniu 10 naklejek uczniowie otrzymują imienny dyplom, jako potwierdzenie aktywności czytelniczej oraz wspólnych przygód z książką.
W imieniu Instytutu Książki gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w akcji " Mała Książka - Wielki Człowiek", bo miłość do książek jest prezentem na całe życie.
„Podziwu godna liczba Pi / trzy koma jeden cztery jeden. / Wszystkie jej dalsze cyfry też są początkowe, / pięć dziewięć dwa ponieważ nigdy się nie kończy. / Nie pozwala się objąć sześć pięć trzy pięć spojrzeniem / osiem dziewięć obliczeniem / siedem dziewięć wyobraźnią, / a nawet trzy dwa trzy osiem żartem, czyli porównaniem / cztery sześć do czegokolwiek / dwa sześć cztery trzy na świecie […]”.
Wisława Szymborska Liczba Pi (fragment)
Fascynująca, nieskończona i oryginalna na tyle, żeby stać się tematem wierszy – taka właśnie jest liczba pi. A co o ludolfinie wiedzą uczniowie naszej szkoły?
Jeśli masz wolną chwilę zapraszam do SUDOKU, w którym główne skrzypce gra LICZBA Pi.
Jeśli przyniesiesz poprawnie wykonane 15.03.2022r. - otrzymasz ocenę celującą z matematyki.
Szczerze zachęcam Was do wykonania Miasta Liczby Pi na niebie... Łatwe,a robi wrażenie...
Wszystkie osoby, które wykonają SWOJE MIASTO PI - otrzymają + z matematyki, a ich miasto będzie zdobiło tablicę ścienną w pracowni matematycznej.
Nooooo i KONKURS musi być! Podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym, ale teraz nie ma juz zdalnego nauczania i będziecie mogli przynieść swoje ciacho do szkoły, a KOMISJA wybierze najsmaczniejsze PI-ciasto.
Regulamin konkursu na wypieki w kształcie π :
1. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów SP w Sadowie.
2. Konkurs oceniany będzie bez podziału na grupy wiekowe.
3. Ciasto należy przesłać do 18 marca w postaci zdjęcia na adres: bozena_gralinska@edusadow.pl
4. Wygrywa osoba, która za dostarczony wypiek (zdjęcie) otrzyma najwyższe noty jury konkursu.
5. Ogłoszenie wyników dnia 21 marca na stronie szkoły.
Poniżej link do wydawnictwa GWO, z którego korzystamy.
Znajdziecie tam ciekawostki o Ludolfinie oraz ciekawy film. Polecam.
Od wielu już lat nasza szkoła pamięta o tych, którzy dotknięci są chorobą.Specjalnie dla tych osób dzieci przygotowały kostki z modlitwami, które dają możliwość wylosowania jednej z sześciu modlitw. Przyłączamy się do wspólnej modlitwy w intencji wszystkich chorych i życzymy : Niech Was Pan Błogosławi i Strzeże, niechaj Pan daje Pokój Wam, On Miłością napełnia serca Wasze, zawsze z Wami jest! Życzy szkolne Koło PCK w Ogólnoświatowym Dniu Chorego.
W styczniu uczniowie klasy pierwszej zrealizowali kolejne zadania w ramach projektu edukacyjnego „Ja w świecie zawodów”. Sala lekcyjna zamieniła się w salon piękności. Stylizowanie i farbowanie włosów, malowanie paznokci i ćwiczenia z makijażu sprawiło, że uczniowie mogli doświadczyć na czym polegają niektóre z zadań kosmetyczek i fryzjerów. W tym miesiącu dowiedziały się również, w jaki sposób zostać w przyszłości kucharzem oraz sami wcielili się ten zawód przygotowując pyszne sałatki warzywne. Z kolei w lutym pracowali w grupie tworząc ilustracje przedstawiające wymarzoną szkołę i dzięki wizycie w bibliotece szkolnej poznali kolejny zawód.
W szkołach roi się od matematyczek.
Na uczelniach jest ich dużo mniej.
Kobiet osiągających znaczące sukcesy w świecie „królowej nauk” – zupełnie niewiele.
Jedni twierdzą, że winne są geny, inni, że społeczeństwo.
A jednak są wyjątki (i zawsze były).
Nasza Szkoła z inicjatywy Koła Wolontariatu oraz Samorządu Uczniowskiego włączyła się w Akcję pomocy zwierzętom z Ukrainy.
Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami oddział w Nakle Śląskim przyjęło zwierzęta z objętej wojną Ukrainy. Obecnie czeka na transport kolejnych zwierząt: suczki karmiące ze szczeniakami, kotki karmiące z kociętami, bezdomne „butelkowe” szczeniaki i kocięta.
Potrzebne są:
- podkłady higieniczne (takie dla zwierząt lub z apteki)
- chusteczki nawilżające (dla niemowląt)
- saszetki małe z karmą mokrą Felix dla kotów
- sucha karma Purina One dla kotów
- karma sucha/mokra dla szczeniaków/ junior od 6 tygodnia życia (dowolnej marki)
Dary można przynosić do sali nr 5.
Zbiórka trwa do 8 marca 2022r.
Z góry dziękujemy za okazane serce.
Szanowni Państwo,
Informujemy, iż Urzędu Gminy Koszęcin w dniu 28 luty (poniedziałek) i 1 marca (wtorek) prowadzi zbiórkę na Pomoc dla Ukrainy.
Szkoła Podstawowa im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w Sadowie również włącza się do akcji!!
Zbierane będą: koce, śpiwory, poduszki, kołdry, środki czystości, wszelkiego rodzaju materiały medyczne: opatrunki, bandaże, strzykawki, igły , kompresy, płyny infuzyjne, dezynfekujące, środki przeciwbólowe itp. PRZEDMIOTY KONIECZNIE NOWE (NIEUŻYWANE)!
Zbiórka będzie prowadzona w budynku szkoły w godzinach 7:00-15:00 w poniedziałek (28 lutego) i wtorek (1 marca).
Urząd Gminy Koszęcin, prosi mieszkańców Gminy którzy deklarują przyjęcie rodzin z Ukrainy do swojego domu o potwierdzenie i skontaktowanie się z urzędem w celu zrobienia listy chętnych pod numerem telefonu 34 3576 100 - numer jest czynny w godzinach pracy urzędu.
Dziękujemy za wszelką pomoc.
Rozstrzygnięcie konkursu w marcu, ale prace naszych uczniów już pojechały do Warszawy!
Trzymamy za WAS kciuki.
Dzielnie reperezentują naszą szkołę dzieła uczniów tj.
Mateusz B., Alicja G., Zofia M, Łukasz P., Anna I., Natalia O., Wiktoria A., Zofia P., Nikola N.
Poniżej przedstawiamy harmonogram rekrutacji w roku szkolnym 2022/2023 do klasy pierwszej. W zakładce "Dokumentacja szkolna" znajdą Państwo dokumenty do wydruku niezbędne przy procesie rekrutacji.
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!
Informujemy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa nauczanie w dniach od 27 stycznia 2022 r. do dnia 27 lutego 2022 r. w klasach V-VIII odbywa się w formie zdalnej.
W Szkole Podstawowej im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w Sadowie będzie ono zorganizowane wg poniższych zasad:
ZASADY PRACY KLAS V-VIII W OKRESIE NAUCZANIA ZDALNEGO
a) zajęcia z przedmiotów, które, zgodnie z ramowymi planami nauczania realizowane są w ilości 1 lub 2 godzin tygodniowo – 1 lekcja na tydzień,
b) zajęcia z przedmiotów, które, zgodnie z ramowymi planami nauczania realizowane są w ilości 3 godzin tygodniowo – 2 lekcje na tydzień,
c)zajęcia z przedmiotów, które, zgodnie z ramowymi planami nauczania realizowane są w ilości 4 lub 5 godzin tygodniowo – 3 lekcje na tydzień.
14. Zajęcia prowadzone bez użycia monitorów ekranowych przeprowadzane są w godzinach zgodnych z planem zajęć w wymiarze określonym w pkt 12 w formie wybranej przez nauczyciela, przy czym wymagane jest potwierdzenie przez uczniów obecności na zajęciach przez zalogowanie się na zajęcia w momencie ich rozpoczęcia.
15. Z zastrzeżeniem pkt 17 w okresie objęcia ucznia trybem zdalnym zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, rozwijające, zajęcia rewalidacyjne, korekcyjno-kompensacyjne oraz zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego, zajęcia z pedagogiem i psychologiem realizowane są zgodnie z planem zajęć, w tym w godzinach nim określonych.
16. Zmiana terminu przeprowadzenia zajęć, o których mowa w pkt 15 wyżej jest możliwa na prośbę rodzica, za zgodą dyrektora szkoły.
17. Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze są realizowane w bezpośrednim kontakcie ucznia z osobą prowadzącą te zajęcia na terenie szkoły z uwzględnieniem realizacji orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.
18. W okresie objęcia ucznia trybem zdalnym zajęcia z logopedą prowadzone są online zgodnie z przyjętym w szkole planem lekcji i w godzinach w nim określonych. Ewentualne zmiany w formie prowadzenia zajęć mogą być wprowadzone po akceptacji dyrektora szkoły.
19. Dziennik elektroniczny stanowi podstawowy sposób komunikowania się pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami. Ponadto uczniowie i rodzice mają możliwość konsultacji z nauczycielem prowadzącym zajęcia lub wychowawcą danego oddziału w innej formie ustalonej przez nauczyciela (wychowawcę) w godzinach 7:30 – 15:30 w dni nauki szkolnej od poniedziałku do piątku.
20. Ogólne zasady bezpiecznego uczestnictwa w zajęciach w odniesieniu do ustalonych technologii informacyjno-komunikacyjnych zawarte są w Regulaminie Pracy Zdalnej na stronie internetowej szkoły w zakładce Dokumentacja Szkolna.
Konkurs polega na stworzeniu pracy zawierający symbol liczby pi w co najmniej jednej z trzech kategorii:
I. Rysunek i malarstwo
II. Rzeźba
III. Pozostałe dziedziny wyrazu artystycznego
Za prace UCZNIOWSKIE w poszczególnych kategoriach zostaną przyznane po trzy nagrody główne:
za I miejsce: karta podarunkowa do salonu EMPIK na kwotę 200 zł;|
za II miejsce: karta podarunkowa do salonu EMPIK na kwotę 150 zł;
za III miejsce: karta podarunkowa do salonu EMPIK na kwotę 100 zł.
Więcej szczegółów na stronie organizatora lub u nauczyciela matematyki. Termin - do połowy lutego.
Serdecznie zapraszam, chętnie służę pomocą - B.G-M
Informujemy, że nauczanie w klasie IV od 24.01.2022 r. do 28.01.2022 r. będzie odbywało się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, czyli zdalnie.
W Szkole Podstawowej im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w Sadowie będzie ono zorganizowane wg. poniższych zasad:
ZASADY PRACY KLASY IV W OKRESIE NAUCZANIA ZDALNEGO
1. Zdalne nauczanie prowadzone jest za pomocą platformy Gmail Classroom.
2. Rodzice (rozumiani dalej także jako opiekunowie prawni) informowani są o osiąganych postępach i ocenach ucznia w trakcie nauczania zdalnego poprzez dziennik elektroniczny.
3. Ocenianie postępów ucznia odbywa się zgodnie z przyjętymi w szkole zasadami statutowymi.
4. Frekwencja na zajęciach w czasie zdalnego nauczania odnotowywana jest na takich samych zasadach jak w czasie zajęć stacjonarnych przy uwzględnieniu zasad wskazanych w pkt 5 – 8 niżej.
5. Obecność ucznia na zajęciach może być sprawdzana w trakcie trwania zajęć.
6. Obecność na zajęciach prowadzonych za pośrednictwem platformy internetowej uczeń potwierdza po zalogowaniu się na taką platformę niezwłocznie po rozpoczęciu zajęć w formie ustnej lub pisemnej (wiadomość na ogólnodostępnym komunikatorze prowadzonej lekcji).
7. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów z uczestniczeniem w zajęciach, w szczególności z dostępnością łącza internetowego lub problemów z zalogowaniem się na zajęcia online, uczeń lub rodzic powinien w najbliższym możliwym terminie powiadomić o zaistniałej sytuacji sekretariat szkoły drogą telefoniczną lub wychowawcę albo nauczyciela prowadzącego zajęcia za pośrednictwem dziennika elektronicznego.
8. Nieobecność na zajęciach usprawiedliwiana jest przez rodzica ucznia poprzez wiadomość do wychowawcy za pośrednictwem dziennika elektronicznego w terminie do 7 dni od powstania nieobecności.
9. W lekcji prowadzonej online może brać udział jedynie uczeń. Uczniowie używają własnego imienia i nazwiska.
10. Nagrywać i przechowywać materiały z zajęć na ustalonych nośnikach mogą jedynie nauczyciele.
11. Zabrania się upublicznienia prowadzonych zajęć, w szczególności zabrania się nagrywania, fotografowania, tworzenia printscreenów.
12. Godzina lekcyjna zajęć edukacyjnych prowadzonych przez nauczyciela z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zajęć trwa 45 minut. W uzasadnionych przypadkach dyrektor może dopuścić prowadzenie tych zajęć w czasie nie krótszym niż 30 minut i nie dłuższym niż 60 minut. W przypadku zajęć prowadzonych w formie online (tj. w sposób umożliwiający bezpośrednią interakcję między uczniami a nauczycielem prowadzącym zajęcia) przyjmuje się, iż w okresie pierwszych 30 minut zajęcia prowadzone są w formie ogólnoklasowej, a kolejne 15 minut zajęć służy prowadzeniu indywidualnych konsultacji uczniów z nauczycielami.
13. Nauczyciel prowadzi zajęcia zgodnie z przyjętym w szkole planem i w godzinach w nim określonych poprzez łączenie przemienne kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia, przy czym ustala się, że minimalna ilość zajęć prowadzonych online wynosi:
a) zajęcia z przedmiotów, które, zgodnie z ramowymi planami nauczania realizowane są w ilości 1 lub 2 godzin tygodniowo:
– 1 lekcja na tydzień,
b) zajęcia z przedmiotów, które, zgodnie z ramowymi planami nauczania realizowane są w ilości 3 godzin tygodniowo – 2 lekcje na tydzień,
c)zajęcia z przedmiotów, które, zgodnie z ramowymi planami nauczania realizowane są w ilości 4 lub 5 godzin tygodniowo – 3 lekcje na tydzień.
14. Zajęcia prowadzone bez użycia monitorów ekranowych przeprowadzane są w godzinach zgodnych z planem zajęć w wymiarze określonym w pkt 12 w formie wybranej przez nauczyciela, przy czym wymagane jest potwierdzenie przez uczniów obecności na zajęciach przez zalogowanie się na zajęcia w momencie ich rozpoczęcia.
15. W okresie objęcia ucznia trybem zdalnym zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, rozwijające, zajęcia rewalidacyjne, korekcyjno-kompensacyjne oraz zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego realizowane są zgodnie z planem zajęć, w tym w godzinach nim określonych.
16. Zmiana terminu przeprowadzenia zajęć, o których mowa w pkt 15 wyżej jest możliwa na prośbę rodzica, za zgodą dyrektora szkoły.
17. W okresie objęcia ucznia trybem zdalnym zajęcia z logopedą prowadzone są online zgodnie z przyjętym w szkole planem lekcji i w godzinach w nim określonych. Ewentualne zmiany w formie prowadzenia zajęć mogą być wprowadzone po akceptacji dyrektora szkoły.
18. Dziennik elektroniczny stanowi podstawowy sposób komunikowania się pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami. Ponadto uczniowie i rodzice mają możliwość konsultacji z nauczycielem prowadzącym zajęcia lub wychowawcą danego oddziału w innej formie ustalonej przez nauczyciela (wychowawcę) w godzinach 7:30 – 15:30 w dni nauki szkolnej od poniedziałku do piątku.
19. Ogólne zasady bezpiecznego uczestnictwa w zajęciach w odniesieniu do ustalonych technologii informacyjno-komunikacyjnych zawarte są w Regulaminie Pracy Zdalnej na stronie internetowej szkoły w zakładce Dokumentacja Szkolna.
W grudniu klasa pierwsza zrealizowała kolejne zadanie w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Ja w świecie zawodów”. Tym razem dowiedzieli się, na czym polega praca projektanta mody oraz stworzyli własne projekty świątecznych bluzek. Dodatkowo opowiadali o zawodach swoich rodziców i poznali zasady dobrej współpracy.
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie,
Od poniedziałku tj. 10.01.2022 r., nauka w Szkole Podstawowej im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w Sadowie będzie odbywała się w trybie stacjonarnym.
Organizacja pracy w szkole odbywa się w reżimie sanitarnym i przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Prosimy o przypomnienie zasad bezpieczeństwa znajdujących się w dokumencie „Procedura zapewnienia bezpieczeństwa w Szkole Podstawowej im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w Sadowie w czasie stanu epidemii w związku z Covid-19” znajdującej się na stronie internetowej szkoły w zakładce „Dokumentacja szkolna”
Przypominamy jednocześnie, że szczepienia (zarówno dla pracowników szkół, jak i uczniów) to najbardziej skuteczna forma przeciwdziałania COVID-19. Działania o charakterze edukacyjnym dotyczące promowania zdrowia, aktywności fizycznej i roli szczepień w codziennym życiu są stałym elementem pracy szkoły.
Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji Razem na Święta. W tym roku Szkolne Koło Wolontariatu oraz uczniowie klasy pierwszej i piątej przygotowali kartki z życzeniami świątecznymi dla swoich sąsiadów. Dodatkowo wolontariusze zorganizowali Szlachetną Paczkę czyli zbiórkę darów dla osób potrzebujących. „Razem na Święta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki, której głównym celem jest zarówno zachęcenie uczniów do niesienia pomocy innym, jak również budowanie wspólnot i więzi międzypokoleniowych.
Kalendarz adwentowy – specjalny kalendarz służący do odliczania pierwszych 24 dni grudnia do Bożego Narodzenia; jedna z tradycji adwentowych, szczególnie lubiana przez dzieci. Współczesny komercyjny kalendarz adwentowy może mieć charakter religijny lub świecki.
Nasz kalendarz miał charakter matematyczny.
Wyzwanie podjęło sporo osób, ale wytrwali do końca uczniowie
19 uczniów z 78 w przeliczeniu na procenty daje 24%
Można zatem powiedzieć, że prawie 1/4 szkoły! To spory SUKCES!
Puchary do odebrania w pracowni matematycznej po zakończeniu nauki zdalnej!
Korzystając z okazji złożę WAM, Drodzy Uczniowie życzenia NOWOROCZNE,
oczywiście w matematycznym stylu :)
Niech w Nowym Roku
Parabola uśmiechu na Twej twarzy gości
Smutki niech odejdą w otchłań nieskończoności
Pierwiastkuj problemy, potęguj szczęście
Dziel się szczęściem w każdym życia momencie
Przemnażaj piękne chwile w gronie bliskich ludzi
Nie analizuj zanadto życia – wówczas łatwo się znudzić
Miej odwagę by marzyć i i spełniać swe marzenia
Walcz o swoje racje i swoje pragnienia
Zoptymalizuj na co poświęcasz swój cenny czas
I żyj pełnią życia wszak żyje się tylko raz!
B.G-M
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!
Informujemy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa nauczanie w dniach od 20 grudnia 2021 r. do dnia 9 stycznia 2022 r. w klasach I-VIII odbywa się w formie zdalnej.
W Szkole Podstawowej im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w Sadowie będzie ono zorganizowane wg poniższych zasad:
ZASADY PRACY KLAS I-VIII W OKRESIE NAUCZANIA ZDALNEGO
1. Ocenianie postępów ucznia odbywa się zgodnie z przyjętymi w szkole zasadami statutowymi.
2. Rodzice (rozumiani dalej także jako opiekunowie prawni) informowani są o osiąganych postępach i ocenach ucznia w trakcie nauczania zdalnego poprzez dziennik elektroniczny.
3. Zdalne nauczanie prowadzone jest za pomocą platformy Gmail Classroom.
4. Frekwencja na zajęciach w czasie zdalnego nauczania odnotowywana jest na takich samych zasadach jak w czasie zajęć stacjonarnych przy uwzględnieniu zasad wskazanych w pkt 5 – 8 niżej.
5. Obecność ucznia na zajęciach może być sprawdzana w trakcie trwania zajęć.
6. Obecność na zajęciach prowadzonych za pośrednictwem platformy internetowej uczeń potwierdza po zalogowaniu się na taką platformę niezwłocznie po rozpoczęciu zajęć w formie ustnej lub pisemnej (wiadomość na ogólnodostępnym komunikatorze prowadzonej lekcji).
7. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów z uczestniczeniem w zajęciach, w szczególności z dostępnością łącza internetowego lub problemów z zalogowaniem się na zajęcia online, uczeń lub rodzic powinien w najbliższym możliwym terminie powiadomić o zaistniałej sytuacji sekretariat szkoły drogą telefoniczną lub wychowawcę albo nauczyciela prowadzącego zajęcia za pośrednictwem dziennika elektronicznego.
8. Nieobecność na zajęciach usprawiedliwiana jest przez rodzica ucznia poprzez wiadomość do wychowawcy za pośrednictwem dziennika elektronicznego w terminie do 7 dni od powstania nieobecności.
9. W lekcji prowadzonej online może brać udział jedynie uczeń. Uczniowie używają własnego imienia i nazwiska.
10. Nagrywać i przechowywać materiały z zajęć na ustalonych nośnikach mogą jedynie nauczyciele.
11. Zabrania się upublicznienia prowadzonych zajęć, w szczególności zabrania się nagrywania, fotografowania, tworzenia printscreenów.
12. Godzina lekcyjna zajęć edukacyjnych prowadzonych przez nauczyciela z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zajęć trwa 45 minut. W uzasadnionych przypadkach dyrektor może dopuścić prowadzenie tych zajęć w czasie nie krótszym niż 30 minut i nie dłuższym niż 60 minut. W przypadku zajęć prowadzonych w formie online (tj. w sposób umożliwiający bezpośrednią interakcję między uczniami a nauczycielem prowadzącym zajęcia) przyjmuje się, iż w okresie pierwszych 30 minut zajęcia prowadzone są w formie ogólnoklasowej, a kolejne 15 minut zajęć służy prowadzeniu indywidualnych konsultacji uczniów z nauczycielami.
13. Nauczyciel prowadzi zajęcia zgodnie z przyjętym w szkole planem i w godzinach w nim określonych poprzez łączenie przemienne kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia, przy czym ustala się, że minimalna ilość zajęć prowadzonych online wynosi:
a) zajęcia z przedmiotów, które zgodnie z ramowymi planami nauczania realizowane są w ilości 1 lub 2 godzin tygodniowo – 1 lekcja na tydzień,
b) zajęcia z przedmiotów, które zgodnie z ramowymi planami nauczania realizowane są w ilości 3 godzin tygodniowo – 2 lekcje na tydzień,
c) zajęcia z przedmiotów, które zgodnie z ramowymi planami nauczania realizowane są w ilości 4 lub 5 godzin tygodniowo – 3 lekcje na tydzień.
14. Zajęcia prowadzone bez użycia monitorów ekranowych przeprowadzane są w godzinach zgodnych z planem zajęć w wymiarze określonym w pkt 12 w formie wybranej przez nauczyciela, przy czym wymagane jest potwierdzenie przez uczniów obecności na zajęciach przez zalogowanie się na zajęcia w momencie ich rozpoczęcia.
15. Z zastrzeżeniem pkt 17 w okresie objęcia ucznia trybem zdalnym zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, rozwijające, zajęcia rewalidacyjne, korekcyjno-kompensacyjne oraz zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego, zajęcia z pedagogiem i psychologiem realizowane są zgodnie z planem zajęć, w tym w godzinach nim określonych.
16. Zmiana terminu przeprowadzenia zajęć, o których mowa w pkt 15 wyżej jest możliwa na prośbę rodzica, za zgodą dyrektora szkoły.
17. Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze są realizowane w bezpośrednim kontakcie ucznia z osobą prowadzącą te zajęcia na terenie szkoły z uwzględnieniem realizacji orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.
18. W okresie objęcia ucznia trybem zdalnym zajęcia z logopedą prowadzone są online zgodnie z przyjętym w szkole planem lekcji i w godzinach w nim określonych. Ewentualne zmiany w formie prowadzenia zajęć mogą być wprowadzone po akceptacji dyrektora szkoły.
19. Dziennik elektroniczny stanowi podstawowy sposób komunikowania się pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami. Ponadto uczniowie i rodzice mają możliwość konsultacji z nauczycielem prowadzącym zajęcia lub wychowawcą danego oddziału w innej formie ustalonej przez nauczyciela (wychowawcę) w godzinach 7:30 – 15:30 w dni nauki szkolnej od poniedziałku do piątku.
20. Ogólne zasady bezpiecznego uczestnictwa w zajęciach w odniesieniu do ustalonych technologii informacyjno-komunikacyjnych zawarte są w Regulaminie Pracy Zdalnej na stronie internetowej szkoły w zakładce Dokumentacja Szkolna.
ZASADY ORGANIZACJI DZIAŁALNOŚCI OPIEKUŃCZEJ
1. W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty wynikającego z rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 13 grudnia 2021 r. (Dz.U.2022301 ze zm.) w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, na wniosek rodziców uczniów uczęszczających do klas I–III, którzy nie mogą zapewnić opieki swoim dzieciom, dyrektor szkoły organizuje dla tych dzieci opiekę w szkole.
2. Organizacja działalności opiekuńczej odbywa się w czasie trwania zajęć świetlicowych ustalonych w harmonogramie pracy szkoły.
3. Organizacja działalności opiekuńczej odbywa się zgodnie z aktualnymi wytycznymi wskazującymi zasady przebywania uczniów w szkole przez Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia i Ministra Edukacji i Nauki oraz zgodnie z Procedurą Zapewnienia Bezpieczeństwa Obowiązującą w Szkole Podstawowej im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w Sadowie w okresie pandemii Covid-19.
4. Rodzice zobowiązani są zgłosić potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej, co najmniej na 1 dzień roboczy (od poniedziałku do piątku z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy) przed koniecznością skorzystania przez dziecko z działalności opiekuńczej.
Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Minister Zdrowia Adam Niedzielski skierowali do rodziców i opiekunów wspólny list dotyczący szczepień dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. W liście ministrowie informują o rekomendacji Europejskiej Agencji Leków dotyczącej szczepień w tej grupie wiekowej. Przytaczają także dane świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych. Informacje zawarte w liście mają pomóc rodzicom i opiekunom w podjęciu świadomej i odpowiedzialnej decyzji dotyczącej szczepień dzieci w wieku 5-11 lat.
Ministrowie Przemysław Czarnek i Adam Niedzielski poinformowali rodziców i opiekunów o rekomendacji Europejskiej Agencji Leków (EMA) w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. Podkreślili, że rekomendacja opiera się na udowodnionych danych naukowych świadczących o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki. Wskazali również, że Polska miała bieżący dostęp do wszelkich informacji, na bazie których podejmowane były decyzje o dopuszczeniu szczepień dzieci w tej grupie wiekowej.
– Rekomendacja Europejskiej Agencji Leków uruchamia na terenie Unii Europejskiej dystrybucję szczepionek przeznaczonych dla dzieci. W Polsce spodziewamy się pierwszych dostaw już w połowie grudnia. Oznacza to, że jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia będziemy mogli rozpocząć szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat – wskazują ministrowie Przemysław Czarnek oraz Adam Niedzielski we wspólnym liście.
Szefowie resortów zdrowia oraz edukacji i nauki podkreślają, że celem wspólnego listu jest przekazanie rodzicom i opiekunom sprawdzonych informacji dotyczących szczepień: – Chcemy do tego czasu przekazać Państwu – Rodzicom i Opiekunom – jak najwięcej sprawdzonych i rzetelnych informacji, które pomogą podjąć w pełni świadomą decyzję dotyczącą ewentualnego zaszczepienia swojego dziecka.
Minister Zdrowia oraz Minister Edukacji i Nauki zwracają również uwagę na korzyści związane z podaniem szczepionki. – Chcemy podkreślić, że szczepionki to nie tylko skuteczna ochrona, ale także szansa na kontynuowanie nauki stacjonarnej przez cały rok szkolny. Zaszczepiony uczeń czy przedszkolak nie trafia na 10-dniową kwarantannę, gdy w klasie lub grupie pojawia się przypadek zachorowania na COVID-19 – piszą Przemysław Czarnek i Adam Niedzielski.
List został wysłany do szkół przez System Informacji Oświatowej. Za pośrednictwem dyrektorów trafi do rodziców i opiekunów.
Ważnym aspektem wspólnego listu jest podkreślenie bezpieczeństwa i skuteczności stosowania szczepionek wśród dzieci w wieku 5-11 lat. Z badań przedstawionych przez producenta wynika, że niepożądane odczyny poszczepienne występowały bardzo rzadko i miały łagodny charakter. Skuteczność szczepień dzieci była natomiast wyższa niż w przypadku osób dorosłych i wyniosła aż 90,7 proc.
W badaniu klinicznym wzięło udział blisko 2,3 tys. dzieci w 94 ośrodkach na świecie.
Od początku epidemii w Polsce koronawirusem zakaziło się blisko 28,5 tys. dzieci w wieku od 0 do 10 lat i blisko 35 tys. dzieci i młodzieży między 11. a 20. rokiem życia. Tylko w ciągu dwóch tygodni listopada do szpitali z ciężkim przebiegiem choroby trafiło blisko 500 dzieci. Ich średni wiek to jedynie 6 lat. Jednocześnie szczepienie przeciw COVID-19 przyjęło dotychczas ponad 1,6 mln dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat. Niepożądane odczyny po szczepieniu wystąpiły jedynie u 0,02 proc. z nich i w przeważającym stopniu miały one łagodny przebieg.
W załączniku przesyłamy list:
Link do ministerialnej strony: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/list-ministra-edukacji-i-nauki-oraz-ministra-zdrowia-w-sprawie-szczepien-dzieci-w-wieku-5-11-lat
MINISTER ZDROWIA MINISTER EDUKACJI i NAUKI
Warszawa, 1 grudnia 2021 r.
Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie
w ostatnich dniach Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. Podstawą rekomendacji były szczegółowe wyniki badań klinicznych, które przedstawił producent szczepionki – konsorcjum Pfizer/Biontech. Są to udowodnione dane naukowe świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych. Polska dzięki swojemu przedstawicielowi w Europejskiej Agencji Leków (jest nim prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych) miała bieżący dostęp do wszelkich informacji, na bazie których podejmowane były decyzje o dopuszczeniu szczepień dzieci w grupie wiekowej 5-11 lat.
Rekomendacja Europejskiej Agencji Leków uruchamia na terenie Unii Europejskiej dystrybucję szczepionek przeznaczonych dla dzieci. W Polsce spodziewamy się pierwszych dostaw już w połowie grudnia. Oznacza to, że jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia będziemy mogli rozpocząć szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Chcemy do tego czasu przekazać Państwu – Rodzicom i Opiekunom – jak najwięcej sprawdzonych i rzetelnych informacji, które pomogą podjąć w pełni świadomą decyzję dotyczącą ewentualnego zaszczepienia swojego dziecka.
Od początku epidemii w Polsce koronawirusem zakaziło się blisko 28,5 tys. dzieci w wieku od 0 do 10 lat i blisko 35 tys. dzieci i młodzieży między 11. a 20. rokiem życia. Tylko w ciągu dwóch tygodni listopada do szpitali z ciężkim przebiegiem choroby trafiło blisko 500 dzieci. Ich średni wiek to jedynie 6 lat. Jednocześnie szczepienie przeciw COVID-19 przyjęło dotychczas ponad 1,6 mln dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat. Niepożądane odczyny po szczepieniu wystąpiły jedynie u 0,02 proc. z nich i w przeważającym stopniu miały one łagodny przebieg. Dane te pokazują, że na 1,6 mln zaszczepionych dzieci jedynie 320 z nich doświadczyło łagodnych odczynów niepożądanych. To znacznie mniejsza grupa niż ta, która tylko w ciągu dwóch tygodni listopada trafiła z powodu COVID-19 do szpitala.
W badaniu klinicznym prowadzonym przez konsorcjum Pfizer/Biontech wzięło udział blisko 2,3 tys. dzieci w 94 ośrodkach na świecie. Z przedstawionych efektów badań wynika, że w grupie szczepionych dzieci w wieku 5-11 lat wystąpiło tylko jedno cięższe działanie niepożądane. Była to gorączka w wysokości 39,7℃. Poza tym – podobnie jak w przypadku innych szczepień – pojawiły się ból w miejscu podania szczepionki, zaczerwienienie, zmęczenie czy ból głowy. Co istotne objawy te bardzo szybko i samoistnie ustępowały. Warto również zwrócić szczególną uwagę na skuteczność szczepionki u dzieci. Okazuje się, że jest ona wyższa niż u dorosłych i wynosi aż 90,7 proc.
Szanowni Państwo, mamy nadzieję, że przekazane przez nas informacje pomogą świadomie zdecydować w sprawie szczepienia dzieci. Chcemy podkreślić, że szczepionki to nie tylko skuteczna ochrona, ale także szansa na kontynuowanie nauki stacjonarnej przez cały rok szkolny. Zaszczepiony uczeń czy przedszkolak nie trafia na 10-dniową kwarantannę, gdy w klasie lub grupie pojawia się przypadek zachorowania na COVID-19.
Zachęcamy Państwa do kontaktu z pracownikami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego w przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości. Więcej informacji na temat szczepień przeciw COVID-19 można znaleźć także w mediach społecznościowych tych instytucji, na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/szczepimysie, na profilu #SzczepimySię, a także pod numerem infolinii 989.
Z wyrazami szacunku
Adam Niedzielski Przemysław Czarnek
MINISTER ZDROWIA MINISTER EDUKACJI I NAUKI
Udało się W sobotę doręczyliśmy naszą Szlachetną Paczkę przygotowaną dzięki wszystkim darczyńcom o wielkim sercu. W tym roku Szkolne Koło Wolontariatu współpracowało z Przedszkolem im. Kubusia Puchatka w Sadowie. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się i wsparli akcję.