22.06.2023r. naszą szkołę odwiedził pan policjant (nasz dzielnicowy), aby przypomnieć dzieciom zasady bezpiecznego zachowania się podczas letniego wypoczynku.
Wszyscy utrwalili sobie zasady poruszania się po drodze, jak bezpiecznie i prawidłowo jeździć rowerem, jak zachować bezpieczeństwo w domu podczas nieobecności rodziców, jak rozważnie korzystać z kąpielisk w okresie wakacji.
Dzieci podziękowały za cenne rady i obiecały, że będą o nich pamiętać i ich przestrzegać.
Dziękujemy panu dzielnicowemu za wizytę.
20 czerwca odbyło się przedstawienie profilaktyczne „Bezpieczne wakacje” przygotowane przez klasę drugą. Uczniowie przypomnieli zasady właściwego zachowania się, podczas spędzania wolnego czasu nad morzem, w górach oraz w lesie. Nie mogliśmy także zapomnieć o regułach dotyczących bezpiecznej zabawy i pracy na wsi. Teraz już jak każdy uczeń naszej szkoły wie, jak powinniśmy postępować, aby wakacje zawsze kojarzyły nam się z samymi przyjemnościami. Wystarczy pamiętać o kluczowych zasadach bezpieczeństwa.
Ten dzień mógłby mieć różne nazwy: Dzień Inspirujących Spacerów, Dzień Odkrywania Lasu, Dzień Odpoczynku na Łące, Dzień Parkowych Zabaw...Kolejny raz nasza szkoła brała udział w projekcie, spędzaliśmy lekcje na szkolnym placu zabaw, uczyliśmy się poprzez zabawę i mogliśmy integrować się na trawce...
Pikniki klasowe, gry i zabawy na boisku szkolnym i do tego wszystkiego pogoda współpracowała z nami...
W roku szkolnym 2022/2023 nasza biblioteka włączyła się w organizację międzyszkolnego konkursu " Najaktywniej Czytający Trzecioklasista", który organizowany jest przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli WOM w Częstochowie (filia w Lublińcu).
Uczennica z naszej szkoły Zofia Minkina zajęła II miejsce.
Gratulujemy Zosi i życzymy kolejnych sukcesów czytelniczych
Klasa I w roku szkolnym 2022/2023 wzięła udział w projekcie MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK zorganizowanym przez Instytut Książki.
Celem projektu była popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci na terenie Polski.
Dzieci, które przystąpiły do projektu, za każdą wizytę w bibliotece kończąca się wypożyczeniem co najmniej jednej książki dostawały naklejki, które wklejały do Karty Małego Czytelnika. Po uzbieraniu 10 naklejek uczniowie otrzymali imienny dyplom oraz drobny upominek.
W imieniu Instytutu Książki serdecznie dziękujemy za udział w akcji " Mała Książka - Wielki Człowiek".
Uczniowie starszych klas wzięli udział w wyzwaniu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa "KSIĄŻKOWY NIEKALENDARZ", które polegało na tym, że trzeba było czytać codziennie przez minimum 7 minut. Aktywnie uczestniczyli również w zadaniach przygotowanych dla nich każdego miesiąca.
Dziękujemy chętnym za liczny udział w projektach.
Uczniowie naszego Szkolnego Klubu Wolontariatu w tym roku szkolnym pomagali w pracach bibliotecznych.
Ich praca polegała m.in. na porządkowaniu zbiorów, oklejaniu książek, naprawianiu zniszczonych oraz wprowadzaniu darów książkowych na stan biblioteki.
Mogliśmy również liczyć na pomoc uczniów podczas warsztatów czytelniczych i teatralnych.
Praca jako wolontariusz w bibliotece to okazja dla wszystkich, którzy chcieliby rozwijać swoje zainteresowania związane z tym zawodem, prowadzić warsztaty czytelnicze oraz sprawdzić się w pracy w grupie.
"Jestem tam, gdzie mnie potrzebują - warto pomagać!"
Dziękujemy uczniom za każdą okazaną pomoc.
15 czerwca odbyło się spotkanie Przedstawicieli Bankowych SKO z uczniami klas 1-3. Panie ,które na co dzień pracują w Banku PKO BP w Lublińcu przypomniały i utrwaliły z dziećmi główne cele SKO czyli propagowanie idei oszczędzania wśród uczniów naszej szkoły, kształtowanie nawyku systematycznego oszczędzania i racjonalnego gospodarowanie posiadanymi środkami finansowymi oraz celowe ich wykorzystanie. Poprzez gry i zabawy dzieci dowiedziały się jakie mamy sposoby płacenia, jak rozpoznać znaki wodne na banknotach,itd. Spotkanie zapoznało dzieci z działalnością Banku co przyczyni się do przegotowania do korzystania z usług bankowych oraz kształtowania umiejętności szanowania pieniądza. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze a otrzymane przez dzieci gadżety bardzo wszystkich ucieszyły.
Ciekawą formą przeprowadzania zajęć edukacyjnych jest wykorzystanie teatrzyku kamishibai.
Klasy I - III miały możliwość wysłuchania "Bajki o Wiśle", którą czytały dla nich starsze dzieci należące do Szkolnego Klubu Wolontariatu.
Mali widzowie odbyli wycieczkę z nurtem najdłuższej polskiej rzeki Wisły.
Celem zajęć było zapoznanie dzieci z informacjami o rzece Wiśle i ciekawych miejscach przez które przepływa.
Dziękujemy chętnym uczniom za przeczytanie bajki, która dostarczyła młodszym sporo nowych informacji
Klasa druga wzięła udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „ Z przyszłością na TY”, którego celem było poszerzanie wiedzy uczniów zakresu orientacji zawodowej. W trakcie roku szkolnego realizowali różne zadania, które rozwijały ich kompetencje kluczowe oraz pobudzały ich zainteresowania. Podczas wspólnej pracy i zabawy uczniowie mieli okazję poznać swoje mocne oraz słabe strony. Rozwijali umiejętność współpracy w grupie. Każdy mógł zaprezentować swoje talenty i tym samym zbudować pozytywny obraz samego siebie.
Po raz czwarty uczniowie naszej szkoły wzięli udział w festynie „Mundurowi Dzieciom Gminy Koszęcin", podczas którego dowiedzieli się na czym polega praca służb mundurowych. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji. Dzieci mogły zobaczyć sprzęt wykorzystywany w czasie codziennej pracy przez poszczególne służby. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz umiejętności psów i koni policyjnych.
16 czerwca uczniowie Naszej Szkoły tj. Nikola Neliszer oraz Aleksander Fijał wzięli udział w konkursie matematycznym "O Nagrodę Dyrektora Zespołu Szkół nr 1" w Lublińcu.
Konkurs składał się 9 zadań, na które uczniowie mieli czas: 90 minut. Następnie odbył się ciekawy wykład nt. Odnawialnych Źródeł Energii oraz warsztay prowadzone przez dr Politechniki Częstochowskiej.
Uczestnictwo w konkursach jest okazją do samo poznania. Uczestnicy przekonują się o tym, jak wpływa na ich osobowość rywalizacja oraz jakim typem uczestnika się jest, czy takim, który walczy do końca, a może tym, który przy pierwszej porażce zraża się. To także idealna lekcja przegrywania, która nie dla każdego jest taka prosta. Konkursy uczą tego, że lepsze jest poczucie porażki niż uczucie niedania sobie szansy i przegapienia ważnego momentu w życiu.
Nasi reprezentaci niestety nie stanęli na podium. Poziom był wysoki, konkurencja ogromna. Gratulujemy odwagi oraz umiejętności matematycznych.
Amerykański zwyczaj chodzenia do szkoły bez plecaka zyskał w naszej szkole szczególną popularność. Nasi uczniowie, mając głowy pełne niezłych pomysłów, przynieśli w poniedziałek 12 czerwca, swoje przybory szkolne i podręczniki w przeróżnych pojemnikach. Gratulujemy pomysłowości!
Uczniowie klas I - VIII wzięli udział w szkolnym konkursie zorganizowanym przez bibliotekę pt." Bohater mojej ulubionej książki".
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za piękne prace.
Komisja oceniła kreatywność, samodzielność i pomysłowość uczestników.
Przyznano nagrody w trzech kategoriach wiekowych.
Klasy 1-3:
I miejsce zajęły: Jagoda Konieczna i Dominika Pach
II miejsce zajęli: Maria Kaczmarzyk, Alicja Garbela oraz Stanisław Styczyrz
III miejsce zajęli: Paulina Dolibóg, Mateusz Bonk oraz Wiktor Skorupa
Wyróżnienia otrzymali: Michalina Ulfik, Lena Sabalińska, Katarzyna Kirsch, Jennifer Niedźwiedź oraz Tomasz Zabłocki.
Klasy 4-6:
I miejsce zajęła Lena Gajda
II miejsce zajęli: Łukasz Pawełczyk i Alicja Skorupa
III miejsce zajęły: Zofia Pawełczyk i Emilia Styczyrz
Wyróżnienia otrzymały: Magdalena Olszok i Wiktoria Adamek
Klasy 7-8:
I miejsce zajęły: Sally Niedźwiedź i Kimberly Niedźwiedź
II miejsce zajęły: Hanna Matlik i Nikola Neliszer
III miejsce zajął Patrick Gajda
Wyróżnienia otrzymały: Emilia Gajda i Daria Lipińska.
GRATULUJEMY WSZYSTKIM I ŻYCZYMY KOLEJNYCH SUKCESÓW
"KSIĄŻKA JEST JAK OGRÓD"- To hasło XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.
7.06.2023r. nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, której celem jest rozpowszechnianie głośnego czytania wśród dzieci, ponieważ
chcemy, aby wyrosły one na mądrych i szczęśliwych ludzi.
W tym roku wybraną przez nas pozycją została książka Waldemara Cichonia "Co słychać Cukierku", której fragmenty przeczytali dla uczniów klas I-IV zaproszeni goście ( Pani Ewa oraz Pani Ania, a także uczennice należące do Szkolnego Klubu Wolontariatu).
Wszyscy uczniowie w ramach kampanii otrzymali zakładki do książki, kalendarze oraz ulotki informacyjne.
Pamiętajmy, że głośne czytanie rozbudza w dziecku ciekawość świata, pomaga mu zrozumieć siebie i innych, uczy odpowiedzialności, poczucia humoru, dobrej zabawy oraz wprowadza w świat wyobraźni i bajki.
02 czerwca 2023 r. na terenie Zespołu Parkowo-Pałacowego w Koszęcinie odbył się „Festiwal Zawodów Koszęcin 2023”, którego celem było promocja szkolnictwa zawodowego. Uczestnicy i goście festiwalu nie tylko poznali ofertę edukacyjną szkół ponadpodstawowych, ale także rozwinęli swoją wiedzę w zakresie doradztwa zawodowego. Uczniowie z naszej szkoły chętnie wzięli udział w Quizie Wiedzy o zawodach, w którym Błażej Dylla zajął 2 miejsce, a Hanna Matlik trzecie. Gratulujemy!
7 czerwca uczennice klasy VI brały udział w pieszej wycieczce do" Stajni nad stawem " w Sadowie.Tam obserwowaly konie na pastwisku oraz brały udział w warsztatach plastycznych- rysując właśnie konie.Prace wypadły świetnie. Pani Marysia opiekunka koni opowiadała na czym polega prowadzenie małej stadniny. Widac ,że robi to z ogromną pasją.To była ciekawa lekcja w terenie ,w urokliwym miejscu Sadowa.
W dniu 30.05.2023r. Klasy 1-3 wybrały się na wycieczkę do Krasiejowa, by zwiedzić park dinozaurów. Pogoda w tym dniu dopisywała, więc wyprawa zapowiadała się interesująco. Zwiedzanie parku rozpoczęliśmy od pociągu czasu, w którym odbyliśmy podróż do pradziejów. Podczas spaceru po wyznaczonej trasie, mieliśmy okazję podziwiać różne dinozaury, które żyły w poszczególnych okresach geologicznych. Trasę zwiedzania zakończyliśmy wizytą w Oceanarium, w którym zostaliśmy przeniesieni w świat podwodnego życia ogromnych gadów. Ostatnim punktem programu był Park Nauki i Ewolucji Człowieka. Z wycieczki wróciliśmy uśmiechnięci, zadowoleni i pełni wrażeń.
1 czerwca dużo się działo w szkole w Sadowie! Od samego rana uczniowie bawili się na wspaniałych stacjach, przygotowanych przez nauczycieli oraz każdy miał okazje bawić się na dmuchańcu. Nie brakowało również cudownych tańców w wykonaniu naszych uczniów.
Jeszcze raz życzymy wszystkiego co najlepsze! Dziękujemy również Radzie Rodziców, dzięki Wam ten dzień stał się wspaniały!
W kwietniu chętni uczniowie naszej szkoły przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu: "Orzeł matematyczny".
Spisali się fantastycznie!
Oto wyniki:
Franciszek Kopyciok i Adrian Rogacz zdobyli po 240 pktów uzyskując tytuł laureata - 15 miejsce w kraju - klasa II
Marcin Kryściak w kategorii klas IV uzyskał 225 puktów - tytuł laureata - 18 miejsce w kraju
Patrick Gajda - klasa VII - 225 punktów - tytuł laureata - 18 miejsce w kraju
Pozostali uczniowie, którzy brali udział tj. Łukasz Pawełczyk, Wiktoria Adamek, Lena Gajda, Dominika Szczygioł oraz Agata Rogocz, mimo iż nie uzyskali tytułu laureata, uzyskali także wysokie noty punktowe.
Wszystkim serdecznie gratulujemy sukcesu i wiedzy matematycznej!
Kampania „Zachowaj Trzeźwy Umysł” to realizowana od 2002 roku ogólnopolska akcja pod patronatem Ministerstawa Edukacji Narodowej, podejmująca problem profilaktyki uzależnień. Jednym z najważniejszych celów jest promowanie konstruktywnych postaw , zdrowego stylu życia oraz atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży zachowań prospołecznych jako alternatywy wobec wielu patologii , szczególnie picia alkoholu, palenia papierosów, zażywania narkotyków oraz stosowania przemocy. Kampania skierowana jest do młodzieży szkolnej, nauczycieli i rodziców. W naszej szkole również ją realizujemy.
Klasa VII przygotowała przedstawienie profilaktyczne pt: Zachowaj Trzeźwy Umysł, jako podsumowanie całorocznej działalności profilaktycznej naszej szkoły. Zostały także wręczone nagrody w konkursie plastycznym: Papieros to zło.
Nagrody otrzymali:
I miejsce: Oliwier Umlauf
II miejsce: Laura Niedworok
III miejsce: Emilia Lamik
Gratulujemy zwycięzcom.
Dziękujemy klasom I-VIII, wychowawcom i nauczycielom za współpracę, przygotowawanie przedstawień profilaktycznych, konkursów, wystaw i gazetek, za zaangażowanie w realizację współnego celu: życie z dala od uzależnień