Dlaczego październik jest miesiącem oszczędzania?
„Październik miesiącem oszczędzania” – to hasło towarzyszy nam od dziesięcioleci. Skąd jednak wziął się pomysł, by akurat ten miesiąc przyświecał oszczędzaniu? Jest kilka teorii na ten temat, ale żadnej nie możemy być pewni na 100 proc.
W 1924 roku na międzynarodowym kongresie w Mediolanie zebrali się przedstawiciele banków z 29 krajów. Debatowano na różne tematy, ale szczególną uwagę poświęcono zagadnieniom związanym z oszczędzaniem.
Podjęto decyzję, by ustalić specjalne święto i w ten sposób przypominać społeczeństwom, jak ważna jest idea oszczędzania. Uchwalono, że Światowym Dniem Oszczędzania będzie 31 października. Tego dnia banki będą szczególnie promowały zagadnienia związane z oszczędzaniem, organizując różnego rodzaju akcje edukacyjne. W wielu krajach pomysł został bardzo dobrze przyjęty i do dziś na kanwie ówczesnych ustaleń celebrowany jest Światowy Dzień Oszczędzania.
Kto jednak był na tyle wielkomyślny, by świętowanie rozciągnąć na cały miesiąc? Niewykluczone, że to właśnie my Polacy. Kolejne ślady prowadzą bowiem do Polski, a precyzyjniej rzecz ujmując – na pocztę. Czasopismo „Filatelistyka” z listopada 1961 roku donosi, że zarządzeniem Ministra Łączności z dnia 29 września wprowadzono do obiegu znaczki pocztowe stanowiące emisję "Miesiąc Oszczędności".Na każdym znaczku znajdował się skrót PKO oraz hasło przewodnie. Na znaczku o nominale 40 gr otwierającym serię umieszczono liść, na którym zamieszczono hasło: „Październik miesiąc oszczędności".
ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH UCZNIÓW DO AKTYWNEGO UDZIAŁU W AKCJI PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM OSZCZĘDZANIA I ZAKŁADANIA KONT W RAMACH DZIAŁANIA SZKOLNEJ KASY OSZCZĘDNOŚCI . WIĘCEJ INFORMACJI U OPIEKUNA SKO P.LILIANAY GRZESIAK