W tym tygodniu na zajęciach uczniowie mieli możliwość sprawdzić jak bardzo wytrzymały jest papier. W tym eksperymencie dzieci sprawdzały ile książek są w stanie utrzymać cztery kartki papieru rysunkowego. Każda kartka została zwinięta w rulony i skejona, ustawione zostały pionowo. Na tak wykonanych podporach zostały połozone kolejno książki. Okazało się, że cztery niepozorne kartki mogą utrzymać kilka książek i uwaga! Encyklopedię.
Szkolny Klub Wolontariusza zaprasza do wzięcia udziału w XXV akcji charytatywnej „Góra Grosza”.
Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom (w szczególności wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym) i rodzinom.
Akcja przeprowadzana jest poprzez zbiórkę monet (od 1gr do 5 zł) w placówkach w całej Polsce od dnia 01.11.2024 r do 31.03.2025r.
Przekazywanie paczek z policzonymi i posegregowanymi monetami do Urzędów Pocztowych nastąpi do 30.04.2025r.
Monety (od 1gr do 5 zł) będzie można wrzucać do oznakowanego pojemnika w sekretariacie.
Zapraszamy wszystkich do przyłączenia się do naszej zbiórki monet.
PAMIĘTAJMY:
Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.
15.11.2024 XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
Nasza szkoła wzięła udział w XIV Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia (ŚDTM)
(ang. World Multiplication Table Day) to akcja edukacyjna, której celem jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki.
Klasy młodsze miały łatwe zadanie do wykonania, z którym poradziły sobie fantastycznie :)
Klasy IV - VIII odkodowywały tabliczki szczęścia, bawiły się w wisielca, grały w grę wykreślankową. Wszędzie towarzyszyła nam tabliczka mnożenia.
Z radością informujemy, że uczennica klasy 4, Jagoda Konieczna zajęła III miejsce w wojewódzkim konkursie ekologicznym " Te co latają i z góry na parki spoglądają"
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
W październiku odbyła się kolejna edycja lubianego konkursu literowania w języku angielskim dla uczniów klas 4-8 „Spelling Master 2024”. Głównym celem tego konkursu jest doskonalenie umiejętności językowej, jaką jest literowanie, ale oprócz tego, dzięki udziałowi w konkursie uczniowie rozwijają swoje zainteresowanie językiem angielskim oraz są motywowani do nauki. Po przejściu eliminacji klasowych, do konkursu przystąpiło 15 najlepszych uczniów, którzy literowali wylosowane przez siebie wyrazy. W finale uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom i trudno było wyłonić zwycięzców.
I m-ce: Dominika Pach, klasa 5
II m-ce: Gustaw Wasyliszyn, klasa 6
III m-ce: Emilia L. klasa 7
Wyróżnienia: Paulina Dolibóg , klasa 4 i Antoni Niedźwiedź , klasa 4
Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu!
Samorząd Uczniowski ogłasza Akcję ZBIÓRKI MAKULATURY, która odbędzie się w dniach 18-22 listopada 2024r. Zbieramy: Gazety, ulotki, katalogi, książki , zeszyty, tekturę . Makulaturę związaną sznurkiem składamy u pana woźnego lub pod kotłownią. Wychowawcy zgłaszamy ilość przyniesionej makulatury - poprzez wpis w zeszycie korespondencyjnym. Odbędzie się także Konkurs klasowy na największą ilość przyniesionej makulatury.
Segregujesz śmieci? Zbierasz makulaturę ? Chronisz Las! Samorząd Uczniowski
12 listopada w naszej szkole zagościła firma Saltarius od wielu lat z nami współpracująca. W ramach tej współpracy odbyły się:
Warsztaty dla uczniów kl.II-III na temat: „Jestem bezpieczny w Internecie”
Warsztaty dla uczniów kl.VI-VIII na temat: „Od wolności słowa do mowy nienawiści”
Celem warsztatów było eliminowanie oraz redukowanie wpływu znaczących czynników ryzyka występujących w środowisku ucznia ( w tym cyberprzemocy i mowy nienawiści) a także kompensowanie poprzez wzmacnianie czynników chroniących wśród uczniów. Warsztaty zostały sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Koszęcinie.
Maja Janiczek i Sonia Langer zakwalifikowały się do II etap Powiatowego Konkursu Plastycznego "Mój ulubiony bohater literacki"
Gratulujemy!!!
8 listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości, ktora została przygotowana przez uczniów klasy 5 oraz chór szkolny.
W tym dniu kolejny raz wzięliśmy udział w akcji " Szkoła do hymnu" i o symbolicznej godzinie 11.11 uczniowie i nauczyciele zaśpiewali " Mazurka Dąbrowskiego"
W październiku w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji. W tym roku hasło przewodnie obchodów brzmiało: "Odkrywamy wyjątkowe historie osób z dysleksją".
Głównym celem naszych przedsięwzięć było upowszechnianie uczniom wiedzy na temat dysleksji oraz uswiadomienie im, że z dysleksją również można osiągać sukcesy, rozwijać talenty, a co za tym idzie budować pozytywny obraz samego siebie.
Z tej okazji odbył się w naszej szkole konkurs "Kaligrafia - sztuka pięknego pisania".
Klasa I miała za zadanie pięknie napisać i ozdobić wyraz z trudnością ortograficzną.
I miejsce zajął Filip Cieślik
II miejsce zajęła Irena Pawełczyk
III miejsce zajęła Natalia Kryś
Wyróżnienie zdobyła Nadia Niedworok
Klasy II - III miały za zadanie napisać krótki wiersz i pięknie ozdobić swoją pracę.
I miejsce zajęła Zofia Jaskóła
II miejsce zajęła Aleksandra Fuchs
III miejsce zajęła Zofia Sobol
Wyróżnienie zdobyła Amelia Pyrek
Klasy IV - VIII wzięły udział w konkursie kaligraficznym, polegającym na napisaniu krótkiego tekstu, którego celem było propagowanie sztuki pięknego pisania, uwrażliwianie uczniów na obowiązek dbałości o kształtne pismo i poprawne łączenie liter.
Mistrzem kaligrafii w klasach IV- VI została Jagoda Konieczna
II miejsce zajęła Dominika Kirsch
III miejsce zajęła Katarzyna Kirsch
Wyróżnienie zdobył Marcin Kryściak
W klasach VII - VIII mistrzem kaligrafii została Anna Imach
II miejsce zajęła Zofia Pawełczyk
III miejsce zajęła Laura Niedworok
Wyróżnienie zdobyła Zuzanna Gajda.
WSZYSTKIM BARDZO SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ I ZAANGAŻOWANIE.
7 listopada odbyło się przedstawienie profilaktyczne pt. „Żeby zdrowym być, trzeba zdrowo żyć” w wykonaniu klasy 3. Zabawna inscenizacja walki diabła z aniołem pokazała znaczenie właściwego odżywiania dla zdrowego stylu życia. Dzieci wcieliły się również w rolę witamin niezbędnych w zrównoważonej diecie i przedstawiły zalety osowiałemu uczniowi, przekonując go do zadbania o swoją dietę.
Jak co roku odbyła się kolejna edycja Szkolnego Testu - Konkursu o Patronie Szkoły czyli 74 Górnośląskim Pułku Piechoty. Wszyscy uczniowie pisali test o tej samej godzinie w dniu 29 października. Podsumowanie i ogłoszenie wyników a także wręczenie nagród odbyło się podczas uroczystej Akademii z okazji 11 listopada czyli Święta Niepodległości. Z rąk dyrektora szkoły p.Karola Sobali dyplomy otrzymali:
Kategoria klas II-III
I miejsce: Michalina Ulfik, Stanisław Styczyrz
II miejsce: Zofia Niedźwiedź
III miejsce: Maja Janiczek, Aleksandra Fuchs
Kategoria klas IV-VIII
I miejsce: Emilia Styczyrz
II miejsce: Wioleta Masoń
III miejsce: Wiktoria Adamek
Dlaczego jest to dla nas tak ważne? Ze względu na pamięć o tym, że był on pierwszym polskim pułkiem na ziemi śląskiej, ponieważ ważna jest pamięć o żołnierzach, którzy polegli w walce o nasz region, w tym także ziemię lubliniecką, ponieważ wielu żołnierzy Pułku pochodziło z Sadowa.
Samorząd Uczniowski zorganizował akcję mierzenia wskaźnika masy ciała BMI dla chętnych uczniów oraz pracowników szkoły. W ten prosty sposób można oszacować, czy nasza masa ciała jest prawidłowa. Każdy otrzymał serduszko z wynikiem obliczonym z pomocą aplikacji internetowej.
Uprzejmie informujemy o zmianie adresu poczty elektronicznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sadowie oraz Szkoły Podstawowej im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w Sadowie.
Aktualny adres poczty elektronicznej: sekretariat@edusadow.pl
Tydzień Zdrowia rozpoczęliśmy z wielkim przytupem a właściwie zdrowym śniadaniem. Wszystkie klasy wraz z wychowawcami zaplanowały, wykonały i ... zjadły zdrowe, pyszne śniadanie. Podsumowaniem dnia był apel na korytarzu głównym oraz zaprezentowanie przez klasy zwierzątka wykonanego z owoców i warzyw, które później oczywiście... zjedliśmy :)
Życzymy wszystkim takich zdrowych śniadań w miłym towarzystwie.
Nasza szkoła od września do marca bierze udział w projekcie pt. „Dzień Matematyki - Matematyka, sztuka
i kreatywność” realizowany jest w ramach obchodów Dnia Matematyki w szkołach podstawowych w całej Polsce, a także za granicą.
Celem projektu jest integracja matematyki z innymi dziedzinami, szczególnie sztuką, oraz rozwijanie kreatywności uczniów poprzez interdyscyplinarne podejście do nauki.
Chętni uczniowie klasy czwartej zrealizowali pierwsze zadanie projektowe "Geometryczne obrazy".
W październiku świętujemy Dzień Drzewa. Uczniowie klasy 1 wraz z rodzicami zakupili i przynieśli sadzonkę, którą następnie zasadzili na terenie szkoły. Symboliczne sadzenie drzewa przypomniało wszystkim o odpowiedzialności za naszą planetę Ziemię.
Jak co roku w ramach projektu edukacyjnego: „Pamięć o Żołnierzach” uczniowie Szkoły Podstawowej im.74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w Sadowie opiekują się grobem żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny , który znajduje się na cmentarzu przy kościele pw. Św. Józefa w Sadowie. Samorząd Uczniowski oraz klasa VIII przed Świętem Niepodległości uporządkowali grób oraz złożyli biało-czerwony wieniec, którego sponsorem była pani Beata Kulik.
Nasza Szkoła została nominowana w tegorocznej edycji Plebiscytu Edukacyjnego 2024 redakcji Dziennika Zachodniego do nagrody w kategorii Szkoła Roku.
Głosowanie w plebiscycie rozpocznie się już jutro, we wtorek 22 października.
Zachęcamy Wszystkich Rodziców, Absolwentów oraz Mieszkańców Sadowa, Wierzbia i Podlesia do oddania głosu na Naszą Szkołę.
Więcej informacji na stronie internetowej: www.dziennikzachodni.pl/szkola-roku
Dobiegła końca akcja "Święty Mikołaj na Kresach 2024", która została zorganizowana przez Towarzystwo Patriotyczne Kresy.
Dzięki WASZEJ pomocy nasza szkoła przygotowała 51 paczek dla uczniów mieszkających w Obwodzie Lwowskim, które zostały już przekazane do punktu odbioru.
Serdecznie dziękujemy za okazane serce i wsparcie naszej akcji.