Szkolne Koło Wolontariatu serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w akcji „Święty Mikołaj na Kresach”. Każdego roku, dzięki Państwa zaangażowaniu, do naszych młodych Rodaków na Wschodzie trafiają świąteczne paczki przygotowane z darów zebranych w przedszkolach i szkołach. W tym niełatwym czasie wojny na Ukrainie szczególnego wsparcia wymagają Polacy mieszkający w Obwodzie Lwowskim.
W tym roku zbieramy:
-zeszyty,
-kredki,
-plastelinę,
-mazaki,
-długopisy,
-ołówki,
-czekolady,
-batony orzechowe/owocowe,
-ciastka zbożowe,
-żelki.
Z zebranych artykułów będą przygotowywane paczki, które szkoła przekaże organizatorom.
Dary proszę przynosić do biblioteki lub do sali nr 5. Zbiórka trwa do 25 października 2022r.
5 października delegacja uczniów naszej szkoły uczestniczyła w Imieninach Szkoły Podstawowej nr 4 im.74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w Lublińcu. Podczas tej uroczystości mieliśmy okazję poszerzyć swoją wiedzę o naszym Patronie – zwiedzając Izbę Pamięci oraz biorąc udział w uroczystym Apelu. Niezapomnianym przeżyciem była także prelekcja dotycząca Pułku, ZHP oraz akcji krwiodawstwa przeprowadzona przez harcmistrza Piotra Widerę. O bohaterstwie żołnierzy 74 GPP oraz ich historii, patriotyzmie dowiedzieliśmy się od p.Walentego Janika prezesa Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego.
Dziękujemy dyrekcji oraz Szkole Podstawowej nr 4 w Lublińcu za ciepłe przyjęcie.
Był to dla nas niezapomniany dzień.
O programie
Program Laboratoria Przyszłości jest inicjatywą edukacyjną. Odpowiedzialne za nią jest Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Projekt ma na celu unowocześnić szkoły tak, aby zajęcia prowadzone w nich były angażujące i ciekawe dla uczniów. Lekcje także mają pomagać w im odkrywaniu talentów.
Otrzymane z programu „Laboratoria przyszłości” urządzenie, narzędzia i materiały urozmaicają pracę z uczniem oraz uczą dzieci i młodzież nowych technologii, co w zmieniającym się w szybkim tempie świecie jest niezwykle ważne.
Narzędzia wykorzystywane są przez uczniów pod czujnym okiem nauczyciela techniki podczas zajęć technicznych. Umiejętności nabyte podczas tych zajęć będą przydatne w życiu codziennym.
23 września uczniowie klasy IV, V, VI uczestniczyli w interesującej wycieczce naukowej. W pierwszej części uczniowie udali się na warsztaty na wydziale fizyki na Uniwersytecie Śląskim, w czasie których brali aktywny udział w doświadczeniach przybliżających i wyjaśniających osobliwości świata fizyki związanych z wodą i światłem. W drugiej części wycieczki uczniowie udali się na seans „Cztery pory roku” w Planetarium w Chorzowie. W Planetarium uczniowie dowiedzieli się :Co dzieje się na niebie? Dlaczego świeci Słońce i do czego można je wykorzystać? Uczniowie z zainteresowaniem oglądali niebo w różnych porach roku, gwiazdy, gwiazdozbiory i galaktyki. Uczniowie zafascynowani wyglądem nieba nocą, z zaciekawieniem obserwowali jego zmianę w zależności od pory roku. Prowadzący przybliżył uczniom zjawisko zaćmienia Księżyca, zaćmienia Słońca oraz zorzę polarną. W swojej opowieści odniósł się do mitów i mitycznych stworzeń, co jeszcze bardziej wpłynęło na atrakcyjność wykładu.
Od jutra w naszej szkole rozpoczyna się Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji, w związku z tym dla uczniów zostały przygotowane specjalne warsztaty oraz konkursy realizowane w trakcie zajęć dydaktycznych. Każdy uczeń kl. 1-3 podczas zajęć z edukacji plastycznej będzie mógł stworzyć swój plakat przedstawiający postać z baśni Andersena. Z kolei na uczniów klas 4-8 czeka konkurs na karykaturę sławnego dyslektyka. Od poniedziałku również rozpoczynamy nasze warsztaty rozwijające umiejętności uczenia się oraz ćwiczenia usprawniające pamięć i koncentrację.
28 września 2022r. uczniowie kl. 1-3 wybrali się do Gliwic na wystawę LEGO oraz do Palmiarni Miejskiej. Dzieci miały okazję zobaczyć ekspozycje wykonane z precyzyjnych małych klocków, które przedstawiały różne budowle, postacie, sceny filmowe i historyczne. Po obejrzeniu wystawy uczniowie spędzili, wesoło i kreatywnie czas w strefie zabaw klockami Lego- FUN PARKU. Kolejnym punktem wycieczki były odwiedziny w Palmiarni Miejskiej w Gliwicach, gdzie uczniowie skorzystali z możliwości bezpośredniego kontaktu z egzotyczną przyrodą. Wycieczka dostarczyła uczniom wielu pozytywnych i niezapomnianych wrażeń.
Europejski Dzień Sportu Szkolnego to międzynarodowe święto ruchu, będące częścią Europejskiego Tygodnia Sportu – kampanii realizowanej pod hasłem #BeActive (bądź aktywny). Celem ESSD jest promocja aktywności fizycznej wśród uczniów. Wydarzenie organizowane jest od 2015 roku na terenie całej Europy, a także kilku krajów Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Nasza szkoła również 30 września świętowała ten wyjątkowy dzień. Uczniowie spędzali swoje przerwy w aktywny sposób tańcząc do swoich ulubionych utworów muzycznych. A wszystko po to, aby każdy pamiętał, że ruch powinien być nieodłącznym elementem codzienności.
Zadania dla klas:
3-7 października – Tydzień Klucznika sprawdzamy kluczyki do szafek
10-14 października – Tydzień Czystej Podeszwy sprawdzamy obuwie zastępcze i kluczyki
17-21 października – Tydzień z budzikiem sprawdzamy spóźnienia do szkoły, obuwie i kluczyki
24-28 października –Tydzień Dobrych Kolorów
Ubieramy się w następujące kolory
24.10 .Poniedziałek – kolor czerwony Dzień Miłości okazujemy miłość, , robimy sobie miłe niespodzianki w domu i w szkole
25.10 .Wtorek – kolor żółty Dzień uśmiechu uśmiechamy się do wszystkich, jesteśmy życzliwi w domu ,w szkole, na ulicy
26.10 .Środa – kolor niebieski Dzień Dobrych Manier mówimy sobie dzień dobry, przepraszam, dziękuję, proszę - w domu i w szkole.
27.10. Czwartek - kolor zielony Dzień ekologiczny dbamy o porządek w szkole i domu, segregujemy odpady
28.10 .Piątek – Dzień kapcia, Piżama Party ubieramy kapcie i piżamę bo w szkole czujemy się jak w domu, jest bezpiecznie, miło i ciepło
29.09.2022r. nasza szkoła przystąpiła do akcji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.
Uczniowie wszystkich klas, przez cały dzień przychodzili do biblioteki, żeby posłuchać i samemu poczytać na głos wybraną książkę.
Czytać mógł KAŻDY - uczeń, nauczyciel, pracownik szkoły.
Dziękujemy wszystkim tym, którzy przyłączyli się do tej akcji.
Również w świetlicy szkolnej dzieci miały okazję posłuchać opowiadań o "Gangu Fajniakòw" a następnie wykonały piękne prace przedstawiające bohaterów książki.
Pamiętajmy o tym, że:
"Nie ma dzieci, które nie lubią czytać.
Są dzieci, które nie znalazły jeszcze odpowiedniej książki".
Czytajmy dzieciom na głos przynajmniej 10 minut dziennie!
Europejski Dzień Języków jest obchodzony co roku 26 września. Wydarzenie to ma zwrócić uwagę na bogactwo języków w Europie, którymi posługują się jej mieszkańcy:
Głównym założeniem tego święta jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować.
Nasza szkoła również przyłączyła się do obchodów Dnia Języków Obcych.
Uczniowie przygotowali plakaty przedstawiające nazwy marek i produktów w języku angielskim, które możemy każdego dnia zobaczyć w reklamach, sklepowych wystawach i półkach oraz w Internecie. Plakaty uświadamiają nam ile nowych słów znamy lub możemy poznać jeżeli staramy się myśleć o nauce języków w codziennych sytuacjach.
Wystawę można podziwiać na gazetce w naszej szkoły.
28.09.2022 r. klasa 7 i 8 miała wyjazdowe zajęcia naukowe. Najpierw uczniowie uczestniczyli w dwóch wykładach na wydziale fizyki na Uniwersytecie Ślaskim. Początkowo sceptyczne nastawienie "znowu coś naukowego" zmieniło się w zaangażowane uczestnictwo w warsztatach, ponieważ prowadzone zajęcia o wodzie oraz świetle okazały się bardzo ciekawe. Doświadczenia odwołujące się do codziennych sytuacji z pewnością przyczynia się do polubienia w szkole fizyki i chemii.
Wiedza uczniów została także poszerzona przez wykłady w Planetarium Ślaskim, gdzie młodzież mogła "z bliska" zajrzeć w Kosmos i zrozumieć lepiej prawa nim rządzące.
Bawimy się na sportowo podczas Europejskiego Tygodnia Sportu.
Tak obchodzimy Dzień Kropki w naszej szkole!! :)
26.09.2022r. - klasa V - wsparła akcję SPRZĄTANIE Świata.
Nasza najbliższa okolica - teren wokół szkoły.
Nie będziemy śmiecić, nie będzie musiał nikt po nas sprzątać. O tym rozmawialiśmy podczas naszego "porządkowego" spaceru na ostatniej godzinie wychowawczej.
Znamy już wyniki
13 września 2022r. w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. Uprawnionym do głosowania był każdy uczeń szkoły. Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała Komisja Wyborcza, którą tworzyli wybrani uczniowie klas ósmych. Po zakończeniu wyborów Komisja Wyborcza w obecności opiekuna samorządu uczniowskiego dokonała podliczenia głosów. W głosowaniu wzięło udział 81 uczniów, którzy wybierali swoich przedstawicieli spośród 3 kandydatów. Głosowanie było tajne, każdy uczeń mógł oddać jeden głos na specjalnie wydrukowanych kartach.
Oto nasz nowy Samorząd Uczniowski:
Przewodnicząca: AGATA ROGOCZ kl. 8 (41 głosów)
Zastępca przewodniczącego: MAGDALENA OLSZOK kl. 5 (25 głosów)
Sekretarz: WIKTORIA ADAMEK kl. 6 ( 15 głosów)
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy zdecydowali się na udział w głosowaniu. Gratulujemy wszystkim wybranym. Życzymy wielu pomysłów i wytrwałości w pracy. Powodzenia!
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.
W ramach Programu Laboratoria Przyszłości nasza szkoła wyposażona została w sprzęt wykorzystywany przede wszystkim na zajęciach informatyki, techniki, muzyki, plastyki, matematyki, ale również na wielu innych:
Pierwszy dzwonek za nami. Jak każdego roku pierwszego września po mszy Świętej nastąpiło oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego. Pan Dyrektor Karol Sobala serdecznie powitał wszystkich przybyłych uczniów, rodziców, nauczycieli, a także Wójta Gminy Koszęcin Pana Zbigniewa Seniów. Po przedstawieniu pierwszoklasistom ich wychowawcy nastąpiło pasowanie dzieci na uczniów naszej szkoły. Wójt Gminy wraz z Panem Dyrektorem życzył uczniom w nowym roku szkolnym dużo radości i przyjemności ze zdobywanej wiedzy.
Rozkład jazdy autobusu dowożącego uczniów do szkoły od dn. 12.09.2022 r.
Wierzbie
Odjazd - 7:41
Przyjazd do szkoły - 7:44
Odjazd ze szkoły - 14:51
Przyjazd - 14:54
Podlesie
Odjazd - 7:40
Przyjazd do szkoły - 7:55
Odjazd ze szkoły - 14:45
Przyjazd - 14:50
Wyzwanie podjęło kilkunastu uczniów z naszej szkoły.
Ale tylko dwie osoby uzyskały dyplom z wyróżnieniem.
Gratuluję systematyczności i wytrwałości.
Pierwsze "6" już pojawiły się w dzienniku!