Ogólnopolski Konkurs "Orzeł Matematyczny" jest wydarzeniem, w którym uczniowie z całej Polski rywalizują w rozwiązywaniu zadań matematycznych. W konkursie uczestniczą uczniowie klas I-VIII. Uczniowie naszej szkoły też wzięli udział w konkursie.
Wyniki powinny ukazać się w czerwcu, na które czekamy z niecierpliwością.
O matematyce w kontekście Ziemi można mówić godzinami: od przewidywania pogody, przez tworzenie map, walczenie z pożarami, aż do świata fraktali.
Matematyka kryje się również tu: każdy z nas zostawia po sobie ślad ekologiczny – czyli powierzchnię planety potrzebną do zaspokojenia naszych potrzeb konsumpcyjnych i przetworzenia odpadów.
Dzisiaj na lekcjach matematyki uczniowie klasy IV, V i VI rozwiazywali zadania związane z Dniem Ziemi, obejrzeli krótki eko-book o ochronie środowiska.
Matematyka pomaga nam dokonywać świadomych wyborów.
Dbajmy o wodę – i o Ziemię – razem, każdego dnia!
Szkolny Klub Wolontariusza organizuje zbiórkę potrzebnych artykułów dla kotów i psów przebywających w Schronisku Bezdomnych Zwierząt w Miedarach.
Przyłącz się do naszej akcji.
Rzeczy, które można przynosić:
- nowe lub używane (czyste) koce, ręczniki, dywaniki łazienkowe,
- nowe lub używane (w dobrym stanie) smycze, wiadra, miski,
- sucha karma dla psów i kotów
- żwirek dla kotów,
- saszetki dla kotów
Akcja będzie trwała do 20.05.2025r.
Dary prosimy przynosi do p. Ani Lipińskiej lub zostawić w pokoju nauczycielskim.
Jeśli nie jest Ci obojętny los porzuconych i skrzywdzonych zwierząt, to "PODAJ ŁAPĘ" i dołącz do akcji Szkolnego Klubu Wolontariusza
Święta, wiosna ... już tuż, tuż ...
Uczniowie w ostanim dniu, przed dłuższą przerwą świateczną, na lekcji matematyki: kodowali oraz rokodowywali obrazki zwiazane z nadchodzącymi świętami.
Poznali Jajko Kolumba, które odnosi się do tangramu, czyli układanki składającej się z 9 kształtów geometrycznych, które po ułożeniu tworzą kształt jajka. Nazwa związana jest z anegdotą, że Krzysztof Kolumb miał proste rozwiązanie zagadki ustawienia jajka w pionie, co było pozornie trudne.
Wesołych Świąt Wielkanocnych!
Życzę Wam, żeby Wasze święta były jak nieskończona suma radości i pozytywnych emocji,
a każda chwila jak idealnie symetryczny obraz,
pełen barwnych wzorów!
Niech Wasz świąteczny stół będzie jak piękna funkcja,
z nieskończoną ilością smaków,
a czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi jak geometryczny wzór,
który wywołuje uśmiech.
Niech w Waszych sercach panuje harmonia, jak w równaniu, gdzie każdy człon jest równy.
Wesołego Alleluja!
31 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Herbach odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie V Regionalnego Konkursu na Kartkę Wielkanocną pt. „Zajączek, Baranek i Kurka to Świąteczna spółka”.
Tegoroczna edycja miała nietypowy motyw przewodni – kurkę!
III miejsce zajęła Laura Niedworok
Wyróżnienia otrzymali Bartosz Glinka i Zuzanna Raj.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
10 kwietnia uczniowie z klas IV-VI wzięli udział
w kolejnej cyberlekcji online pt." Jak weryfikować strony internetowe?"
Podczas tych zajęć, uczniowie mogli dowiedzieć się:
Jak to jest z tymi linkami – klikać cy nie?
Jak mogą wyglądać fałszywe strony internetowe?
Jak weryfikować autentyczność stron internetowych?
Cyberlekcje on-line poprowadziła Pani Paulina Krakowska,
ekspert w dziedzinie cyberbezpieczeństwa w PKO Banku Polskim.
Mamy nadzieję, że dzięki tym lekcjom nasi uczniowie będą bardziej świadomi zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni i dobrze zrozumieli, jak w bezpieczny sposób korzystać z bankowości elektronicznej.
17 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Kostki Rubika.
W naszej szkole już po raz piąty chętni uczniowie próbowali ułożyć kostkę w jak najkrótszym czasie.
Do turnieju przystąpiła uczennica klasy VII - Natalia O. oraz uczeń klasy IV - Franciszek K.
Rozegrane zostały 3 rundy.
Lepsza okazała się Natalia. Oto jej najleszy czas:
Franciszek był też fantastycznym zawodnikeim. Oto jego wynik:
Gratulujemy zręczności, zainteresowania i mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym liczba zainteresowanych turniejem będzie większa.
08.04.2025r. klasa VIII uczestniczyła w dniach otwartych, które zorganizował Zespół Szkół Ogólnokształcąco - Technicznych w Lublińcu.
Òsmoklasiści mogli obejrzeć wnętrza przyszłej szkoły, porozmawiać ze starszymi kolegami, koleżankami oraz nowymi nauczycielami. Uczestniczyli w doradztwie zawodowym.
Brali czynny udział w lekcjach pokazowych z różnych dziedzin.
Dowiedzieli się wiele ciekawych rzeczy na temat kierunków jakie można wybrać w tej szkole:
- technik architektury krajobrazu
- technik budownictwa
- technik hotelarstwa
- technik informatyk
- technik logistyk
- technik teleinformatyk
To był miło spędzony dzień
Z okazji Światowego Dnia Zdrowia, uczniowie klas 1–3 wzięli udział w wyjątkowym spotkaniu z higienistką szkolną. Podczas wizyty dzieci miały okazję poznać, na czym polega jej codzienna praca i jak dba o zdrowie uczniów. Higienistka przypomniała jak dbać o higienę osobistą, prawidłowo myć ręce i zęby oraz dlaczego zdrowe nawyki są tak ważne dla ich samopoczucia. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, było ciekawe i pouczające.
8 IV zainteresowani uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XII Mistrzostwach Dolnego Śląska w Sudoku.
Byliśmy jedną ze 167 szkół podstawowych biorących udzia w zawodach.
Dlaczego warto rozwiązywać Sudoku?
Sudoku to gra, po którą powinni sięgać wszyscy: dzieci i dorośli. To gra, która ma niezwykle wiele zalet: Sudoku to prawdziwa gimnastyka dla umysłu, co wpływa korzystnie na pracę mózgu, na rozwój intelektualny oraz na zachowanie sprawności myślenia wśród seniorów.
3 kwietnia uczniowie klas 4-6 wzięli udział w pierwszej z trzech lekcji online na temat cyberbezpieczeństwa. Dowiedzieli się: Jak rozpoznać oszustwo w sieci ? Czym jest deepfake i czy na pewno wiemy jak nie dać się nabrać na fałszywe maile, SMS-y i inne przekazy? Lekcję poprowadziła Paulina Krakowska ekspert w dziedzinie cyberbezpieczeństwa w PKO Banku Polskim.
28.03.2025 r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Wody. Szkoła przystąpiła do obchodów tego święta z Polską Akcją Humanitarną.
Uczniowie wzięli udział w warsztatach, podczas których dowiedzieli się, jak oszczędzać wodę w codziennym życiu i jakie problemy związane z jej brakiem występują w różnych częściach świata. Wspólnie rozwiązywaliśmy interaktywne quizy, następnie dzieci miały okazję wykonać kolorowe plakaty promujące ochronę wód.
W ramach kolejnej edycji kampanii “Mała książka - wielki człowiek” prowadzonej przez Instytut Książki, nasi pierwszoklasiści otrzymali Wyprawki Czytelnicze.
Tegoroczna edycja programu zawiera publikacje pt. “Wnuczka antykwariusza” autorstwa Justyny Bednarek oraz “Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!”, broszurę dla rodziców i opiekunów informującą o korzyściach wynikających z codziennej rodzinnej lektury wraz z poradami, w jaki sposób wspierać dziecko w nauce czytania oraz zbiór rekomendacji wartościowych książek przeznaczonych dla uczniów klasy I.
Kampania “Mała książka - wielki człowiek” to projekt realizowany przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej i propagowania wiedzy na temat spektrum autyzmu, zaś motywem obchodów jest KOLOR NIEBIESKI. To ukłon w kierunku osób dotkniętych autyzmem i ich rodzin. Niebieskim akcentem społeczność szkoły włączyła się w akcję.
31.03.2025r. uczniowie naszej szkoły brali udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim w Domu Kultury w Koszęcinie.
W kategorii klas 1-3 naszą szkołę reprezentowali: Irena Pawełczyk z klasy I, Julia Kaczor z klasy II, oraz Stanisław Styczyrz z klasy IIl.
W kategorii klas IV-VI reprezentantkami były: Paulina Dolibóg i Maria Kaczmarzyk z klasy lV
W kategorii klas VII - VIII naszą szkołę reprezentowały: Ewa Jarząbek oraz Emilia Styczyrz.
Mamy aż cztery laureatki z naszej szkoły, które zakwalifikowały się do następnego (powiatowego) etapu.
Są nimi: Julia z klasy II, która zajęła III miejsce w kategorii klas I - III, Paulina z klasy IV, ktora zajęła III miejsce w kategorii IV - VI oraz Ewa, która zajęła II miejsce i Emilia, która zajęła III miejsce w kategorii klas VII - VIII. Wszystkim uczestnikom bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów
W styczniu Szkolny Wolontariat włączył się w XXV edycję akcji Góra Grosza. Uczniowie całej szkoły wrzucali do specjalnie oznakowanego pojemnika monety o nominałach od 1 grosza do 5 złotych. W marcu pieniądze te zostały posegregowane, spakowane i wysłane do Towarzystwa Nasz Dom w Warszawie. Zebraliśmy ponad 15 kg monet, co dało kwotę 315 złotych 50 groszy.
Dzięki tej akcji mogliśmy się przekonać, jaką siłę może mieć 1 grosz.
Wszystkim, którzy włączyli się do tej akcji, serdecznie dziękujemy.
25.03.2025 r. klasy I-III udały się na wycieczkę do Osikowej Doliny w miejscowości Koziegłowy. Dzieci uczestniczyły tam w artystycznych warsztatach rękodzieła z wiórków drewna osikowego. Podczas warsztatów uczniowie wykonali piękne wielkanocne kurczaczki. Mieli również możliwość poznać tradycje związane z wyrobem produktów z osikowego drzewa.
Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do udziału w wiosennej edycji konkursu: "Orzeł Matematyczny".
Zapisy do 8 kwietnia.