Szkoła

Dokumentacja szkolna

Regulami Pracy Zdalnej

 

 

REGULAMIN PRACY ZDALNEJ

Z WYKORZYSTANIEM METOD I TECHNIK

KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ

W SZKOLE PODSTAWOWEJ

 IM. 74. GÓRNOŚLĄKIEGO PUŁKU PIECHOTY

W SADOWIE

 

 

Postanowienia ogólne

§ 1

 

  1. Niniejszy regulamin określa zasady i warunki pracy zdalnej z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość dla uczniów
    w Szkole Podstawowej im. 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty w Sadowie (dalej nauczanie zdalne).

 

  1. Nauczanie zdalne obowiązuje w przypadkach i w okresie wynikającym z obowiązujących przepisów prawa.

 

  1. Ilekroć w regulaminie mowa jest o rodzicach, należy przez to rozumieć prawnych opiekunów dziecka oraz osoby (podmioty) sprawujące pieczę zastępczą nad dzieckiem.

                                

  1. Dyrektor ustala, we współpracy z nauczycielami, technologie informacyjno-komunikacyjne wykorzystywane przez nauczycieli do realizacji zajęć w formie zdalnej , w tym  platformę internetową do prowadzenia formy nauczania określonej w niniejszym regulaminie oraz informuje o nich uczniów i rodziców.

                                                                                                                                               

  1. Obowiązkiem nauczycieli, uczniów oraz rodziców jest  zapoznanie się z regulaminami i politykami prywatności dostawców usług i rozwiązań służących do zdalnego nauczania, z których korzystają uczniowie i nauczyciele.

 

  1. Dyrektor ustala, we współpracy z nauczycielami, źródła i materiały niezbędne do realizacji zajęć, z których uczniowie mogą korzystać.

 

  1. Dyrektor ustala z nauczycielami potrzebę modyfikacji szkolnego zestawu programów nauczania oraz w razie potrzeby, modyfikuje ten zestaw.

 

  1. Dyrektor w porozumieniu z radą pedagogiczną i radą rodziców ustala potrzebę modyfikacji w trakcie roku szkolnego realizowanego programu wychowawczo-profilaktycznego oraz, w razie potrzeby, modyfikuje ten program.

 

  1. Rodzice informowani są o postępach ucznia w nauce, a także o bieżących ocenach poprzez dziennik elektroniczny.

 

  1. Dziennik elektroniczny stanowi podstawowy sposób komunikowania się pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami. Ponadto uczniowie i rodzice mają możliwość konsultacji z nauczycielem prowadzącym zajęcia lub wychowawcą danego oddziału w innej formie ustalonej przez nauczyciela (wychowawcę) w godzinach 7:30 – 15:30 w dni nauki szkolnej od poniedziałku do piątku.

 

  1. Dyrektor ustala, we współpracy z nauczycielami, tygodniowy zakres treści nauczania z zajęć wynikających z ramowych planów nauczania w poszczególnych oddziałach klas oraz tygodniowy zakres treści nauczania z zajęć realizowanych w formach pozaszkolnych, mając w szczególności na uwadze:
  1. równomierne obciążenie uczniów w poszczególnych dniach tygodnia,
  2. zróżnicowanie zajęć w każdym dniu,
  3. możliwości psychofizyczne uczniów podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia,
  4. łączenie przemienne kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia,
  5. ograniczenia wynikające ze specyfiki zajęć,
  6. konieczność zapewnienia bezpieczeństwa wynikającego ze specyfiki realizowanych zajęć.
  1. Dyrektor w porozumieniu z nauczycielami prowadzącymi zajęcia z zakresu kształcenia specjalnego, pomocy psychologiczno-pedagogicznej, indywidualnego nauczania, zajęć rewalidacyjno-wychowawczych ustala sposób i tryb realizacji tych zadań oraz informuje uczniów i rodziców o sposobie i trybie realizacji tych zadań.

 

  1. Dyrektor koordynuje współpracę nauczycieli z uczniami lub rodzicami, uwzględniając potrzeby edukacyjne i możliwości psychofizyczne dzieci i uczniów, w tym dzieci i uczniów objętych kształceniem specjalnym, indywidualnym nauczaniem lub uczęszczających na zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze oraz potrzeby osób uczęszczających na zajęcia, o których mowa w art. 165 ust. 7 i 10 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe.

 

  1. Dyrektor może, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, czasowo zmodyfikować odpowiednio tygodniowy rozkład zajęć lub semestralny rozkład zajęć w zakresie prowadzonych w jednostce systemu oświaty zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zajęć, o czym niezwłocznie informuje organ sprawujący nadzór pedagogiczny.

 

Zajęcia z wykorzystaniem metod i technik na odległość

§ 2

1. Zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość mogą być realizowane w szczególności:

 

a)    z wykorzystaniem materiałów i funkcjonalności Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania pod adresem www.epodreczniki.pl,

 

 b) z wykorzystaniem materiałów dostępnych na stronach internetowych urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, stronach internetowych jednostek podległych temu ministrowi lub przez niego nadzorowanych, w tym na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych,

 

 c)   z wykorzystaniem materiałów prezentowanych w programach publicznej telewizji i radiofonii,

 

 d)   z wykorzystaniem innych niż wymienione w lit. a-c materiałów wskazanych przez nauczyciela,

 

e) przez podejmowanie przez ucznia aktywności określonych przez nauczyciela, potwierdzających zapoznanie się ze wskazanym materiałem i dających podstawę do oceny pracy ucznia,

 

f)  z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej zapewniających wymianę informacji między nauczycielem, uczniem lub rodzicem,

 

g)    przez informowanie rodziców o dostępnych materiałach i możliwych formach ich realizacji przez dziecko lub ucznia w domu - w przypadku dzieci objętych edukacją wczesnoszkolną, zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi oraz uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym lub z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

 

 

Warunki korzystania z systemu zdalnego nauczania

§ 3

 

 

 

  1. W zdalnym nauczaniu mogą uczestniczyć wyłącznie osoby posiadające status ucznia Szkoły Podstawowej im. 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty w Sadowie.

 

  1. Szkolny administrator/dostawca usługi przydziela każdemu uczniowi konto oraz hasło celem korzystania z wybranej zgodnie z niniejszym Regulaminem platformy internetowej. Użytkownik konta (uczeń) konfiguruje usługę zgodnie z przekazaną mu instrukcją, a w razie jakichkolwiek problemów niezwłocznie zgłasza je wychowawcy. Podczas pierwszego logowania, użytkownik zobowiązany jest do zmiany hasła na nowe, znane tylko jemu. Uczeń korzysta z przydzielonego mu konta wyłącznie celem uczestnictwa w systemie zdalnego nauczania oraz nie może udostępniać swojego konta oraz hasła jakimkolwiek innym osobom za wyjątkiem swoich rodziców.

 

 

 

Zasady bezpiecznego uczestnictwa w zajęciach w odniesieniu do ustalonych technologii informacyjno-komunikacyjnych

§ 4

 

 

  1. W zajęciach  danego oddziału mogą brać udział jedynie: uczniowie tego oddziału, zidentyfikowani  imieniem i nazwiskiem, prowadzący zajęcia nauczyciel, dyrektor szkoły oraz osoby pełniące funkcje kierownicze szkoły i/lub nauczyciel wyznaczony przez dyrektora szkoły i posiadający jego zgodę na udział w zajęciach Nie mogą w niej uczestniczyć osoby postronne.

 

  1. Godzina lekcyjna zajęć edukacyjnych prowadzonych przez nauczyciela z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zajęć trwa 45 minut. W uzasadnionych przypadkach dyrektor jednostki systemu oświaty może dopuścić prowadzenie tych zajęć w czasie nie krótszym niż 30 minut i nie dłuższym niż 60 minut.

 

  1. Obecność ucznia na zajęciach może być sprawdzana także w trakcie trwania zajęć.

 

  1. Prowadzącym zajęcia  jest wyłącznie nauczyciel i tylko on ma prawo do udzielania głosu uczestnikom i prezentowania swojego ekranu.

 

  1. Obecność na zajęciach prowadzonych za pośrednictwem platformy internetowej uczeń potwierdza  po zalogowaniu się na taką platformę niezwłocznie po rozpoczęciu zajęć w formie ustnej lub pisemnej – wiadomość na ogólnodostępnym komunikatorze prowadzonej lekcji.

 

  1. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów z uczestniczeniem w zajęciach, w szczególności z dostępnością łącza internetowego lub problemów z zalogowaniem się na zajęcia online, uczeń lub rodzic powinien w najbliższym możliwym terminie powiadomić o zaistniałej sytuacji sekretariat szkoły drogą telefoniczną lub wychowawcę albo nauczyciela prowadzącego zajęcia za pośrednictwem dziennika elektronicznego.

 

  1. Nieobecność na zajęciach usprawiedliwiana jest przez rodzica ucznia poprzez wiadomość do wychowawcy za pośrednictwem dziennika elektronicznego w terminie do 7 dni od powstania nieobecności.

 

 

 

Środki bezpieczeństwa dla miejsc i narzędzi wykorzystywanych do zdalnego nauczania.

§ 5

 

 

  1. W przypadku korzystania z domowej sieci WiFi, zaleca się, aby została ona skonfigurowana w sposób minimalizujący ryzyko włamania, w szczególności korzystanie z Internetu powinno wymagać uwierzytelnienia, np. poprzez hasło.

 

  1. Niedozwolone jest kształcenie na odległość w miejscach publicznych, w szczególności tj. kawiarnie (w tym internetowe), restauracje, galerie handlowe, gdzie osoby postronne mogłyby usłyszeć fragmenty rozmów lub zapoznać się z fragmentami zajęć.

 

  1. Zabronionym jest wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych stosowanych zgodnie z niniejszym Regulaminem do aktywności niezwiązanej z kształceniem w formie zdalnej, a w szczególności zabrania się:  

 

  1. wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych  do wysyłania niechcianych wiadomości,
  2. udostępniania za pośrednictwem technologii informacyjno-komunikacyjnych treści objętych ochroną praw autorskich, przechowywania, udostępniania, rozpowszechniania za pośrednictwem technologii informacyjno-komunikacyjnych treści lub materiałów zabronionych lub niezgodnych z prawem.

 

 

 

Etykieta i zasady uczestnictwa na lekcjach online.

§ 6

 

 

  1. Przed każdymi zajęciami uczniowie zobowiązani są do wyłączenia  wszystkich niepotrzebnych do zajęć aplikacji, stron internetowych i programów, które mogłyby zakłócić przebieg zajęć.  Uczniowie nie korzystają w trakcie zajęć z aplikacji, stron internetowych, programów komputerowych itp., które nie są niezbędne do uczestnictwa w zajęciach.

 

  1. Podczas lekcji należy zachować zasady dobrego wychowania i kultury w stosunku do nauczyciela oraz innych uczniów i uczestników zajęć. W szczególności zabrania się używania słownictwa wulgarnego, wyśmiewania się, obrażania innych uczestników lekcji.

 

  1. Uczniom zabrania się zapraszania do udziału w zajęciach jakichkolwiek osób.

 

  1. Uczeń zobowiązany jest do podania swojego imienia i nazwiska w czasie zajęć i podczas prowadzonej korespondencji.

 

  1. Zabrania się upublicznienia prowadzonych zajęć, w szczególności zabrania się nagrywania, fotografowania, tworzenia printscreenów.

 

  1. W przypadku zauważenia niepokojących sygnałów w trakcie prowadzenia zajęć, należy uwagi natychmiast zgłosić nauczycielowi prowadzącemu zajęcia w trakcie lub niezwłocznie po przeprowadzonych zajęciach.

 

  1. W przypadku zakłócania zajęć przez uczniów, nauczyciel prowadzący lekcję ma prawo w szczególności wyciszyć mikrofon uczniów, którzy przeszkadzają w prowadzeniu zajęć. Nauczyciel zgłasza również ten fakt wychowawcy klasy.

 

  1. Nauczyciel prowadzący zajęcia lub wychowawca klasy ma prawo przyznać punkty ujemne uczniowi za łamanie postanowień regulaminu wg przyjętych kryteriów i zasad oceniania zachowania zawartych w Wewnątrzszkolnym Ocenianiu.

 

 

Postanowienia końcowe

§ 7

 

 

  1. Uwagi, komentarze oraz pytania dotyczące zdalnego nauczania należy zgłaszać do dyrektora szkoły, wychowawcy klas lub prowadzących zajęcia nauczycieli w sposób określony niniejszym Regulaminem, w szczególności za pośrednictwem dziennika elektronicznego.

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w Sadowie
    42-700 Sadów, ul. Powstańców Śląskich 72
    szkpodstsadow@interia.pl
  • 34-352-44-58
    34-356-13-71

Galeria zdjęć