Nasz patron-74 Górnośląski Pułk Piechoty
Szkoła Podstawowa w Sadowie nosi zaszczytne imię -74 Górnośląski Pułk Piechoty. Uczniowie ,Grono Pedagogiczne oraz Rada Rodziców wybrali żołnierzy tego pułku , którzy trwale wpisali się w historię Sadowa i okolic ,szczególnie w bohaterskiej walce w kampanii wrześniowej w 1939r.Wielu z nich pochodziło z naszej miejscowości. Zamiast służyć hitlerowcom, woleli Oni ubrać polski mundur i nosić polskiego orła na czapce służąc Ojczyźnie.
By uczcić pamięć bohaterskich żołnierzy w 65 rocznicę wkroczenia 74 Górnośląskiego Pułk Piechoty do Lublińca w naszej szkole odbyła się patriotyczna uroczystość nadania naszej szkole ich imienia.
W tym dniu nasza szkoła obchodziła również 60 –tą rocznicę swojego istnienia.

Nasi uczniowie nie zapominają o swoim patronie.
Organizujemy rajdy szlakiem walk żołnierzy z 74 GPP ,bierzemy udział w debatach i sesjach historycznych poświeconych żołnierzom.
Utrzymujemy kontakt z rodzinami żołnierzy ,zapraszamy ich na uroczystości szkolne. Opiekujemy się mogiłami poległych żołnierzy
Każdego roku w listopadzie obchodzimy święto Patrona Szkoły.
Odbywa się wtedy konkurs „Wiedzy o patronie” oraz uroczysta akademia patriotyczna ,na którą zapraszamy wielu gości m.in. działaczy samorządowych Gminy Koszęcin.

Szkoła otrzymała Złoty medal opiekuna miejsc pamięci narodowej oraz medal Pro-Memoria.